0 Compare Asus VP28UQGL vs Asus VX279H - DisplayDB
Comparison between Asus VP28UQGL vs Asus VX279H
General Info
Model Number Asus VP28UQGL Asus VX279H
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2013
Brand Asus Asus
Model Number VP28UQGL VX279H
Display
Screen Size Class 28" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 28 in
71.1 cm
711.2 mm
2.33 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 24.45 in
62.1 cm
620.93 mm
2.04 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 13.44 in
34.1 cm
341.28 mm
1.12 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type TN AH-IPS
Display Bit Depth 10 bits 8 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.162 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 157 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 84.27 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 85%
Rec.2020 75
sRGB 100 % 97.5 %
Adobe RGB 1998 66 % 67 %
Screen Brightness 300 cd/m² 250 cd/m²
Max Screen Brightness 1100 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1 80000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 170 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 160 ° 178 °
Screen Input Lag 20 ms 34 ms
Display Minimum Response Time 1 ms 5 ms
Display Average Response Time 14 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
HDR Dolby Vision
HDR10
HLG (Hybrid Log Gamma)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.45 in
6.2 cm
62.2 mm
0.2 ft
Case Weight 4.6 kg
10 lbs
Case Width with Stand 26 in
66 cm
660.4 mm
2.17 ft
24.51 in
62.3 cm
622.6 mm
2.04 ft
Case Height with Stand 17.42 in
44.3 cm
442.5 mm
1.45 ft
17.37 in
44.1 cm
441.3 mm
1.45 ft
Case Depth with Stand 8.91 in
22.6 cm
226.3 mm
0.74 ft
8.27 in
21 cm
210.1 mm
0.69 ft
Case Weight with Stand 7.38 kg
16 lbs
4.6 kg
10 lbs
Case Color Black Black
Hardware
System on Chip or SoC MediaTek MT5893
CPU ARM Cortex-A73
CPU Cores 4
CPU Frequency 1500
GPU ARM Mali-G71
RAM Memory Size 3
Internal Storage 16
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 4.2
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4 (MHL)
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 18W 2 x 1.5W
Features
OS Android 8.0 Oreo
Android 9.0 Pie
Cool Features Blue Light Filter
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
SPLENDID Video Intelligence Technology
Low Blue Light
Flicker-free technology
5-way OSD joystick
Trace Free Technology
AMD FreeSync technology
Low Blue Light
Flicker-free technology
GamePlus (Crosshair/Timer)
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 26 in
66 cm
660.4 mm
2.17 ft
Case Height 14.99 in
38.1 cm
380.8 mm
1.25 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 90 °
Right Swivel 90 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 30 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 60 Hz 56 Hz - 76 Hz
Horizontal Digital Frequency 24 kHz - 99 kHz 30 kHz - 80 kHz
Accessories
Extras DisplayPort cable - optional
HDMI cable - optional
Audio cable
D-sub cable
HDMI cable - optional
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CB
CCC
CE
CEL level
CU
ENERGY STAR
ErP
eStandby
FCC
J-MOSS
KCC
PSE
RCM
RoHS
TÜV Flicker-free
TÜV Low Blue Light
UL/cUL
VCCI
WEEE
WHQL (Windows 10; Windows 8; Windows 7)
BSMI
CB
CCC
CE
cTick
CU
ErP
ENERGY STAR
FCC Class B
KCC
PSE
RoHS
UL/cUL
WEEE
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %