0 Compare Asus VG34VQL1B vs AOC U34G3X - DisplayDB
Comparison between Asus VG34VQL1B vs AOC U34G3X
General Info
Model Number Asus VG34VQL1B AOC U34G3X
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2021
Brand Asus AOC
Model Series TUF Gaming
Model Number VG34VQL1B U34G3X
Alias TUF Gaming VG34VQL1B
Display
Screen Size Class 34" (inches) 34" (inches)
Diagonal Size 34.03 in
86.4 cm
864.25 mm
2.84 ft
34 in
86.4 cm
863.6 mm
2.83 ft
Screen Width 31.39 in
79.7 cm
797.184 mm
2.62 ft
31.49 in
80 cm
799.8 mm
2.62 ft
Screen Height 13.14 in
33.4 cm
333.72 mm
1.09 ft
13.18 in
33.5 cm
334.8 mm
1.1 ft
Display Curvature 1500
Display Type VA IPS
Display Bit Depth 8 bits 8 bits
Frame Rate Control No No
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.85 % 88.37 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 90% 98%
sRGB 120 % 119 %
NTSC 1953 107 %
Screen Brightness 350 cd/m² 300 cd/m²
Max Screen Brightness 550 cd/m²
Static Screen Contrast 4000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1 80000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
DisplayHDR 400
HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 4.13 in
10.5 cm
105 mm
0.34 ft
2.19 in
5.6 cm
55.7 mm
0.18 ft
Case Weight 6.6 kg
15 lbs
7 kg
15 lbs
Case Width with Stand 31.85 in
80.9 cm
809 mm
2.65 ft
32.18 in
81.7 cm
817.4 mm
2.68 ft
Case Height with Stand 16.38 in
41.6 cm
416 mm
1.36 ft
15.72 in
39.9 cm
399.4 mm
1.31 ft
Case Depth with Stand 10.79 in
27.4 cm
274 mm
0.9 ft
13.37 in
34 cm
339.6 mm
1.11 ft
Case Weight with Stand 9.01 kg
20 lbs
8.7 kg
19 lbs
Case Color Black Black Red
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
4 x USB 3.0 (Typa-A; downstream)
2 x HDMI 2.0
2 x HDMI 2.0
2 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
4 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; downstream)
1 x USB 3.2 (Type-B; Gen 1; upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 2W 2 x 5W
Features
Cool Features Extreme Low Motion Blur (ELMB)
Flicker-free technology
GameVisual
Shadow Boost
Multiple HDR Mode
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
AMD FreeSync Premium
Ultra Low Blue Light
Display Widget Lite
Variable Overdrive
Black Equalizer
DDC2B/CI
Low Blue Light
Picture-by-Picture
Motion Blur Reduction technology
Flicker-free technology
Adaptive-Sync technology
Picture-in-Picture
AMD FreeSync technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 31.85 in
80.9 cm
809 mm
2.65 ft
32.18 in
81.7 cm
817.4 mm
2.68 ft
Case Height 14.41 in
36.6 cm
366 mm
1.2 ft
14.59 in
37.1 cm
370.7 mm
1.22 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 10 ° 23 °
Right Swivel 10 ° 23 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 23 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 165 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 260 kHz 30 kHz - 220 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
USB 3.0 cable
DisplayPort cable
USB Type-B cable
Certificates and Standards
Licenses TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
CCC
CE
CEL
CH RoHS
FCC
Win 10
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 85 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 90 %