0 Compare Asus VG258QR vs LG 24GL600F - DisplayDB
Comparison between Asus VG258QR vs LG 24GL600F
General Info
Model Number Asus VG258QR LG 24GL600F
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2019
Brand Asus LG
Model Number VG258QR 24GL600F
Alias 24GL600F-B
Display
Screen Size Class 25" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 24.5 in
62.2 cm
622.3 mm
2.04 ft
23.58 in
59.9 cm
599 mm
1.97 ft
Screen Width 21.41 in
54.4 cm
543.744 mm
1.78 ft
20.52 in
52.1 cm
521.28 mm
1.71 ft
Screen Height 11.91 in
30.3 cm
302.616 mm
0.99 ft
11.54 in
29.3 cm
293.22 mm
0.96 ft
Display Manufacturer AU Optronics
Display Type TN TN
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.283 mm 0.272 mm
Screen Pixel Density 89 ppi 93 ppi
Screen-to-Body Ratio 88.94 % 82.16 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 90 %
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 400 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 170 ° 170 °
Screen Vertical Viewing Angle 160 ° 160 °
Screen Input Lag 3 ms
Display Minimum Response Time 1 ms 1 ms
Display Average Response Time 3 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.01 in
5.1 cm
51.1 mm
0.17 ft
2.4 in
6.1 cm
61 mm
0.2 ft
Case Weight 2.7 kg
6 lbs
3.2 kg
7 lbs
Case Width with Stand 22.15 in
56.3 cm
562.5 mm
1.85 ft
21.93 in
55.7 cm
557 mm
1.83 ft
Case Height with Stand 14.04 in
35.7 cm
356.6 mm
1.17 ft
16.54 in
42 cm
420 mm
1.38 ft
Case Depth with Stand 8.72 in
22.1 cm
221.4 mm
0.73 ft
7.13 in
18.1 cm
181 mm
0.59 ft
Case Weight with Stand 5.1 kg
11 lbs
3.7 kg
8 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x DVI-D Dual Link
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features Flicker-free technology
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Trace Free Technology
Low Blue Light
GameVisual
5-way OSD joystick
AMD FreeSync technology
Blue Light Filter
Crosshair
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
DDC/CI
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 22.15 in
56.3 cm
562.5 mm
1.85 ft
21.93 in
55.7 cm
557 mm
1.83 ft
Case Height 12.95 in
32.9 cm
328.9 mm
1.08 ft
13.15 in
33.4 cm
334 mm
1.1 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 90 °
Right Swivel 90 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 33 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 165 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 160 kHz
Accessories
Extras Audio cable
DisplayPort cable - optional
DVI cable - optional
HDMI cable - optional
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CB
CCC
CE
cTick
CU
ENERGY STAR
ErP
eStandby
FCC Class B
J-MOSS
KCC
PCB
PSE
RCM
RoHS
TCO Certified Displays
TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
UL/cUL
VCCI
WEEE
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7)
BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 20 % - 80 % 5 % - 85 %