0 Compare Asus VA27EHE vs Asus VA27ECPSN - DisplayDB
Comparison between Asus VA27EHE vs Asus VA27ECPSN
General Info
Model Number Asus VA27EHE Asus VA27ECPSN
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2022
Brand Asus Asus
Model Number VA27EHE VA27ECPSN
Alias VA27E
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 23.54 in
59.8 cm
597.89 mm
1.96 ft
23.54 in
59.8 cm
597.89 mm
1.96 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.31 mm
1.1 ft
13.24 in
33.6 cm
336.31 mm
1.1 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control No Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.57 % 89.46 %
Backlight Source W-LED W-LED
Screen Brightness 250 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.93 in
4.9 cm
48.9 mm
0.16 ft
1.86 in
4.7 cm
47.2 mm
0.15 ft
Case Weight 4.03 kg
9 lbs
3.64 kg
8 lbs
Case Width with Stand 24.1 in
61.2 cm
612.24 mm
2.01 ft
24.11 in
61.2 cm
612.42 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 17.86 in
45.4 cm
453.73 mm
1.49 ft
14.7 in
37.3 cm
373.33 mm
1.22 ft
Case Depth with Stand 9.45 in
24 cm
239.94 mm
0.79 ft
8.91 in
22.6 cm
226.3 mm
0.74 ft
Case Weight with Stand 4.64 kg
10 lbs
6.48 kg
14 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Network LAN
Connectivity 1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x Ethernet RJ45
1 x HDMI 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.2
3 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; 5 Gbps; downstream)
1 x USB 3.2 (Type-C; upstream; 65W; DP Alt Mode)
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features VividPixel
Splendid Video Preset Modes (sRGB/Scenery/Theater/Standard/Night View/Game/Reading/Darkroom)
Low Blue Light
Skin-Tone Selection (3 modes)
QuickFit (Alignment Grid/Paper/Photo Modes)
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
Color Temperature Selection (4 modes)
Adaptive-Sync technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Trace Free technology
Flicker-free technology
Asus Blue Light filter
Asus Eye Care+ technology
Trace Free technology
Frameless Design
VividPixel
Flicker-free technology
Adaptive-Sync technology
AMD FreeSync technology
Splendid technologies (sRGB/Scenery/Theater/Standard/Night View/Game/Reading/Darkroom)
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.1 in
612.24 mm
24.11 in
612.42 mm
Case Height 14.44 in
36.7 cm
366.67 mm
1.2 ft
14.45 in
36.7 cm
367.03 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 150 mm
15 cm
5.9055 in
0.4921 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 180 °
Right Swivel 180 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 23 ° 35 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 48 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 24 kHz - 84 kHz 30 kHz - 84 kHz