| Model Number | Asus VA27DQSB | AOC Q27P1 |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2018 |
| Brand | Asus | AOC |
| Model Number | VA27DQSB | Q27P1 |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 23.54 in 59.8 cm 597.888 mm 1.96 ft |
23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.24 in 33.6 cm 336.31 mm 1.1 ft |
13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.311 mm | 0.233 mm |
| Screen Pixel Density | 81 ppi | 109 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.1 % | |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 100000000 : 1 | 50000000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 5 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte (3H) |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.19 in 5.6 cm 55.5 mm 0.18 ft |
| Case Weight | 4.5 kg 10 lbs |
| Case Width with Stand | 24.09 in 61.2 cm 611.9 mm 2.01 ft |
24.72 in 62.8 cm 627.9 mm 2.06 ft |
| Case Height with Stand | 14.7 in 37.3 cm 373.4 mm 1.23 ft |
15.69 in 39.9 cm 398.5 mm 1.31 ft |
| Case Depth with Stand | 8.91 in 22.6 cm 226.3 mm 0.74 ft |
7.99 in 20.3 cm 202.96 mm 0.67 ft |
| Case Weight with Stand | 6.8 kg 15 lbs |
6.1 kg 13 lbs |
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x DisplayPort 1.2 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x 3.5 mm Audio In 2 x USB 2.0 1 x HDMI 1.4 |
1 x DisplayPort 1.2 1 x DVI-D Dual Link 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x D-sub 4 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | 2 x 2W |
| Features | ||
Low Blue Light Flicker-free technology HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.09 in 61.2 cm 611.9 mm 2.01 ft |
| Case Height | 14.36 in 36.5 cm 364.7 mm 1.2 ft |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 150 mm 15 cm 5.9055 in 0.4921 ft |
150 mm 15 cm 5.9055 in 0.4921 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | Yes |
| Left Pivot | 9 ° | 0 ° |
| Right Pivot | 90 ° | 90 ° |
| Left or Right Swivel Support | Yes | Yes |
| Left Swivel | 180 ° | 175 ° |
| Right Swivel | 180 ° | 175 ° |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 3.5 ° |
| Backward Tilt | 35 ° | 21.5 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 75 Hz | 50 Hz - 76 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 85 kHz | 30 kHz - 83 kHz |