| Model Number | Asus VA24DQLB | Asus VY249HE |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2019 | 2020 |
| Brand | Asus | Asus |
| Model Number | VA24DQLB | VY249HE |
| Display | ||
| Screen Size Class | 24" (inches) | 24" (inches) |
| Diagonal Size | 23.81 in 60.5 cm 604.7 mm 1.98 ft |
23.81 in 60.5 cm 604.7 mm 1.98 ft |
| Screen Width | 20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
| Screen Height | 11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | No | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.275 mm | 0.275 mm |
| Screen Pixel Density | 92 ppi | 92 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.03 % | |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 100000000 : 1 | 100000000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 6 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte (3H) |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.17 in 5.5 cm 55 mm 0.18 ft |
1.89 in 4.8 cm 48 mm 0.16 ft |
| Case Weight | 3.3 kg 7 lbs |
2.92 kg 6 lbs |
| Case Width with Stand | 21.26 in 54 cm 540 mm 1.77 ft |
21.3 in 54.1 cm 541 mm 1.77 ft |
| Case Height with Stand | 13.78 in 35 cm 350 mm 1.15 ft |
15.47 in 39.3 cm 393 mm 1.29 ft |
| Case Depth with Stand | 8.31 in 21.1 cm 211 mm 0.69 ft |
7.28 in 18.5 cm 185 mm 0.61 ft |
| Case Weight with Stand | 5.5 kg 12 lbs |
3.38 kg 7 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| TV Tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C |
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x D-sub 2 x USB (Type-A) 1 x USB (upstream) |
1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 18W | |
| Features | ||
| Ergonomics | ||
| Case Width | 21.26 in 54 cm 540 mm 1.77 ft |
| Case Height | 12.8 in 32.5 cm 325 mm 1.07 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | No |
| Height Adjustment Range | 130 mm 13 cm 5.1181 in 0.4265 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | No |
| Left Pivot | 90 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | Yes | No |
| Left Swivel | 90 ° | |
| Right Swivel | 90 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 35 ° | 23 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 75 Hz | 48 Hz - 75 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 24 kHz - 85 kHz | 24 kHz - 83 kHz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
D-Sub cable (optional) HDMI cable (optional) |
| Certificates and Standards | ||
ISO 22196 JIS Z 2801 TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 5 °C - 35 °C 41 °F - 95 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |