0 Compare Asus VA24DQLB vs AOC 24B1XH - DisplayDB
Comparison between Asus VA24DQLB vs AOC 24B1XH
General Info
Model Number Asus VA24DQLB AOC 24B1XH
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2018
Brand Asus AOC
Model Number VA24DQLB 24B1XH
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control No Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.03 %
Backlight Source W-LED W-LED
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1 50000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 6 ms 8 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.17 in
5.5 cm
55 mm
0.18 ft
Case Weight 3.3 kg
7 lbs
Case Width with Stand 21.26 in
54 cm
540 mm
1.77 ft
21.26 in
54 cm
540.1 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 13.78 in
35 cm
350 mm
1.15 ft
16.53 in
42 cm
419.8 mm
1.38 ft
Case Depth with Stand 8.31 in
21.1 cm
211 mm
0.69 ft
7.35 in
18.7 cm
186.8 mm
0.61 ft
Case Weight with Stand 5.5 kg
12 lbs
2.48 kg
5 lbs
Case Color Black Black
Hardware
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x D-sub
2 x USB (Type-A)
1 x USB (upstream)
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 18W
Features
Cool Features VividPixel
Splendid Video Preset Modes (sRGB/Scenery/Theater/Standard/Night View/Game/Reading/Darkroom)
Low Blue Light
Skin-Tone Selection (3 modes)
QuickFit (Alignment Grid/Paper/Photo Modes)
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter)
Color Temperature Selection (4 modes)
Adaptive-Sync technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Trace Free technology
Flicker-free technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Security lock slot
Ergonomics
Case Width 21.26 in
540 mm
Case Height 12.8 in
32.5 cm
325 mm
1.07 ft
Vesa Mount Support Yes No
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 90 °
Right Swivel 90 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 3.5 °
Backward Tilt 35 ° 21.5 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 50 Hz - 76 Hz
Horizontal Digital Frequency 24 kHz - 85 kHz 30 kHz - 83 kHz
Accessories
Extras VGA cable - optional
Audio cable - optional
Power cord
DisplayPort cable - optional
USB cable - optional
Quick start guide
HDMI cable - optional
Warranty Card
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses ENERGY STAR
BSMI
CB
CCC
CE
CU
FCC
ISO-9241-307
KCC
PSE
RoHS
TCO8.0
TUV-Ergo
TUV-GS
VCCI
WEEE
WHQL
RCM
UL
TUV Flicker-free
KC
eStandby
TUV Low Blue Light
Vietnam MEPS
Australia MEPS
PC recycle
JM
CEC
BSMI
CE
EAC
ENERGY STAR
FCC Class B
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 85 %
Internal Storage Temperature -25 °C - 55 °C
-13 °F - 131 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 93 %