0 Compare Asus TUF Gaming VG289Q vs LG 27GL83A-B - DisplayDB
Comparison between Asus TUF Gaming VG289Q vs LG 27GL83A-B
General Info
Model Number Asus TUF Gaming VG289Q LG 27GL83A-B
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2019
Brand Asus LG
Model Series TUF Gaming
Model Number TUF Gaming VG289Q 27GL83A-B
Display
Screen Size Class 28" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 28 in
71.1 cm
711.2 mm
2.33 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 24.45 in
62.1 cm
620.928 mm
2.04 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 13.44 in
34.1 cm
341.28 mm
1.12 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.162 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 157 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.7 % 89.4 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 90%
sRGB 99 %
Screen Brightness 350 cd/m²
Max Screen Brightness 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
HDR HDR10 HDR
HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.13 in
5.4 cm
54 mm
0.18 ft
2.22 in
5.6 cm
56.3 mm
0.18 ft
Case Weight 4.2 kg
9 lbs
Case Width with Stand 25.18 in
64 cm
639.5 mm
2.1 ft
24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
Case Height with Stand 15.95 in
40.5 cm
405.2 mm
1.33 ft
22.63 in
57.5 cm
574.8 mm
1.89 ft
Case Depth with Stand 9.19 in
23.3 cm
233.4 mm
0.77 ft
10.8 in
27.4 cm
274.4 mm
0.9 ft
Case Weight with Stand 7.6 kg
17 lbs
6.1 kg
13 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
Audio
Features
Cool Features GameFast Input technology
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Multiple HDR Mode
Low Blue Light
GameVisual
AMD FreeSync technology
Shadow Boost
Flicker-free technology
Crosshair
Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Low Blue Light
Flicker-free technology
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 25.18 in
64 cm
639.5 mm
2.1 ft
24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
Case Height 14.54 in
36.9 cm
369.4 mm
1.21 ft
14.36 in
36.5 cm
364.8 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 150 mm
15 cm
5.9055 in
0.4921 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 90 ° 0 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 62 °
Right Swivel 62 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 60 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 24 kHz - 120 kHz 30 kHz - 240 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable - optional
HDMI cable - optional
DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses EAC logo
EnergyStar
BSMI
CB
CCC
CE
CEL level 1
FCC
PSB
PSE
RoHS
TCO7.0
UL/cUL
VCCI
WEEE
WHQL (Windows 10
Windows 8
Windows 7)
RCM
TUV Flicker-free
TUV Low Blue Light
ROHS
VCCI class B
FCC-B
CE
TUV-TYPE
J-Moss
Windows 10
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %