0 Compare Asus TUF Gaming VG289Q vs Asus TUF Gaming VG34VQL3A - DisplayDB
Comparison between Asus TUF Gaming VG289Q vs Asus TUF Gaming VG34VQL3A
General Info
Model Number Asus TUF Gaming VG289Q Asus TUF Gaming VG34VQL3A
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2023
Brand Asus Asus
Model Series TUF Gaming TUF Gaming
Model Number TUF Gaming VG289Q TUF Gaming VG34VQL3A
Display
Screen Size Class 28" (inches) 34" (inches)
Diagonal Size 28 in
71.1 cm
711.2 mm
2.33 ft
34.03 in
86.4 cm
864.25 mm
2.84 ft
Screen Width 24.45 in
62.1 cm
620.928 mm
2.04 ft
31.39 in
79.7 cm
797.22 mm
2.62 ft
Screen Height 13.44 in
34.1 cm
341.28 mm
1.12 ft
13.14 in
33.4 cm
333.72 mm
1.09 ft
Display Curvature 1500
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 10 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.162 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 157 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.7 % 88.94 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 90%
sRGB 125 %
Screen Brightness 400 cd/m²
Max Screen Brightness 350 cd/m² 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 4000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10 HDR10
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.13 in
5.4 cm
54 mm
0.18 ft
4.37 in
11.1 cm
111 mm
0.36 ft
Case Weight 5.79 kg
13 lbs
Case Width with Stand 25.18 in
64 cm
639.5 mm
2.1 ft
31.8 in
80.8 cm
807.8 mm
2.65 ft
Case Height with Stand 15.95 in
40.5 cm
405.2 mm
1.33 ft
16.17 in
41.1 cm
410.6 mm
1.35 ft
Case Depth with Stand 9.19 in
23.3 cm
233.4 mm
0.77 ft
9.78 in
24.9 cm
248.5 mm
0.82 ft
Case Weight with Stand 7.6 kg
17 lbs
8.07 kg
18 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
2 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
3 x USB 3.2 (Type-A; Gen 2; 10 Gbps; downstream)
2 x HDMI 2.0
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features GameFast Input technology
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Multiple HDR Mode
Low Blue Light
GameVisual
AMD FreeSync technology
Shadow Boost
Flicker-free technology
Color Temperature Selection
Variable Overdrive
Trace Free Technology
Display Widget Center
Multiple HDR Mode
Flicker-free technology
Shadow Boost
Picture-by-Picture
GameFast Input
Extreme Low Motion Blur (ELMB)
Adaptive-Sync technology
Picture-in-Picture
GameVisual
AMD FreeSync Premium Pro
Low Blue Light
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 25.18 in
64 cm
639.5 mm
2.1 ft
31.8 in
80.8 cm
807.8 mm
2.65 ft
Case Height 14.54 in
36.9 cm
369.4 mm
1.21 ft
14.58 in
37 cm
370.3 mm
1.21 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 150 mm
15 cm
5.9055 in
0.4921 ft
130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 62 ° 10 °
Right Swivel 62 ° 10 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 60 Hz 48 Hz - 180 Hz
Horizontal Digital Frequency 24 kHz - 120 kHz 30 kHz - 267 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable - optional
HDMI cable - optional
DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
USB Type-B to Type-A cable
Certificates and Standards
Licenses EAC logo
EnergyStar
BSMI
CB
CCC
CE
CEL level 1
FCC
PSB
PSE
RoHS
TCO7.0
UL/cUL
VCCI
WEEE
WHQL (Windows 10
Windows 8
Windows 7)
RCM
TUV Flicker-free
TUV Low Blue Light
TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C