0 Compare Asus TUF Gaming VG27VH1B vs Asus RoG Strix XG32VQ - DisplayDB
Comparison between Asus TUF Gaming VG27VH1B vs Asus RoG Strix XG32VQ
General Info
Model Number Asus TUF Gaming VG27VH1B Asus RoG Strix XG32VQ
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2017
Brand Asus Asus
Model Series TUF Gaming
Model Number TUF Gaming VG27VH1B RoG Strix XG32VQ
Alias XG32VQ
Display
Screen Size Class 27" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 23.53 in
59.8 cm
597.6 mm
1.96 ft
27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
Screen Height 13.23 in
33.6 cm
336.15 mm
1.1 ft
15.44 in
39.2 cm
392.256 mm
1.29 ft
Display Curvature 1500 1800
Display Manufacturer Samsung
Display Type VA SVA
Display Bit Depth 8 bits 8 bits
Frame Rate Control No
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.272 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 93 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.6 % 90.08 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 90%
sRGB 120 % 125 %
NTSC 1953 100 %
Screen Brightness 250 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 3000 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 10 ms
Display Minimum Response Time 4 ms
Display Average Response Time 12 ms
Display Maximum Response Time 20 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 3.06 in
7.8 cm
77.72 mm
0.25 ft
4.65 in
11.8 cm
118.03 mm
0.39 ft
Case Weight 5.9 kg
13 lbs
Case Width with Stand 24.03 in
61 cm
610.34 mm
2 ft
28.09 in
71.3 cm
713.38 mm
2.34 ft
Case Height with Stand 18.71 in
47.5 cm
475.16 mm
1.56 ft
19.29 in
49 cm
490.02 mm
1.61 ft
Case Depth with Stand 8.42 in
21.4 cm
213.77 mm
0.7 ft
11.78 in
29.9 cm
299.27 mm
0.98 ft
Case Weight with Stand 5.35 kg
12 lbs
9.6 kg
21 lbs
Case Color Black Gray
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 2.0
1 x D-sub
1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.2 (Input mini)
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features ELMB (Extreme Low Motion Blur)
Flicker-free technology
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
Low Blue Light
GameVisual
GameFast Input technology
5-way OSD joystick
Trace Free Technology
Aura Sync
Flicker-free technology
GameVisual
Low Blue Light
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
5-way OSD joystick
SPLENDID Video Intelligence Technology
AMD FreeSync technology
Trace Free Technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.03 in
61 cm
610.34 mm
2 ft
28.09 in
71.3 cm
713.38 mm
2.34 ft
Case Height 14.46 in
36.7 cm
367.34 mm
1.21 ft
16.76 in
42.6 cm
425.68 mm
1.4 ft
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 100 mm
10 cm
3.937 in
0.3281 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 15 ° 50 °
Right Swivel 15 ° 50 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 23 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 50 Hz - 165 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 24 kHz - 180 kHz 30 kHz - 222 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable - optional
Audio cable
DisplayPort cable - mini-DP to DP
HDMI cable
USB 3.0 cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CE
cTick
CU
ENERGY STAR
ErP
eStandby
FCC Class B
J-MOSS
KCC
PCB
PSE
RCM
RoHS
TCO Certified Displays
TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
WEEE
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7)
BSMI
C-Tick
CU
ENERGY STAR 7.0
ErP
FCC
J-MOSS
RoHS
TÜV Flicker-free
TÜV Low Blue Light
WEEE
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
5 °C - 40 °C
41 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 90 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 90 %