0 Compare Asus TUF Gaming VG27VH1B vs Acer XV242Y Pbmiiprx - DisplayDB
Comparison between Asus TUF Gaming VG27VH1B vs Acer XV242Y Pbmiiprx
General Info
Model Number Asus TUF Gaming VG27VH1B Acer XV242Y Pbmiiprx
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2020
Brand Asus Acer
Model Series TUF Gaming Nitro XV2
Model Number TUF Gaming VG27VH1B XV242Y Pbmiiprx
Alias XV242YPbmiiprx
XV242YP
Display
Screen Size Class 27" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
Screen Width 23.53 in
59.8 cm
597.6 mm
1.96 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 13.23 in
33.6 cm
336.15 mm
1.1 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Curvature 1500
Display Type VA IPS
Display Bit Depth 8 bits 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.6 % 89.3 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 90%
sRGB 120 % 99 %
Screen Brightness 250 cd/m² 350 cd/m²
Max Screen Brightness 400 cd/m²
Static Screen Contrast 3000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 2 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10 DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 3.06 in
7.8 cm
77.72 mm
0.25 ft
2.56 in
6.5 cm
65 mm
0.21 ft
Case Weight 3.7 kg
8 lbs
Case Width with Stand 24.03 in
61 cm
610.34 mm
2 ft
21.26 in
54 cm
540 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 18.71 in
47.5 cm
475.16 mm
1.56 ft
14.8 in
37.6 cm
376 mm
1.23 ft
Case Depth with Stand 8.42 in
21.4 cm
213.77 mm
0.7 ft
9.25 in
23.5 cm
235 mm
0.77 ft
Case Weight with Stand 5.35 kg
12 lbs
5.2 kg
11 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 2.0
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
Audio
Audio Speakers 2 x 2W 2 x 2W
Features
Cool Features ELMB (Extreme Low Motion Blur)
Flicker-free technology
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
Low Blue Light
GameVisual
GameFast Input technology
5-way OSD joystick
Shadow Boost
AMD FreeSync technology
Trace Free Technology
AMD FreeSync Premium
BlueLightShield
Low Blue Light
NVIDIA G-Sync Compatible
Low Dimming
Flicker-free technology
Adaptive Contrast Management (ACM)
Adaptive-Sync technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.03 in
61 cm
610.34 mm
2 ft
21.26 in
54 cm
540 mm
1.77 ft
Case Height 14.46 in
36.7 cm
367.34 mm
1.21 ft
12.76 in
32.4 cm
324 mm
1.06 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 120 mm
12 cm
4.7244 in
0.3937 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 15 ° 180 °
Right Swivel 15 ° 180 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 23 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 50 Hz - 165 Hz 48 Hz - 165 Hz
Horizontal Digital Frequency 24 kHz - 180 kHz 30 kHz - 185 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras HDMI cable - optional
Audio cable
DisplayPort Cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CB
CCC
CE
cTick
CU
ENERGY STAR
ErP
eStandby
FCC Class B
J-MOSS
KCC
PCB
PSE
RCM
RoHS
TCO Certified Displays
TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
UL/cUL
VCCI
WEEE
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7)
CE
ENERGY STAR
ErP
ISO9241-307 class II
MPRII
TCO Certified Displays
TÜV GS
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C