0 Compare Asus TUF Gaming VG259QR vs Samsung U28E590D - DisplayDB
Comparison between Asus TUF Gaming VG259QR vs Samsung U28E590D
General Info
Model Number Asus TUF Gaming VG259QR Samsung U28E590D
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2015
Brand Asus Samsung
Model Series TUF Gaming
Model Number TUF Gaming VG259QR U28E590D
Alias VG259QR LU28E590DS/ZA
Display
Screen Size Class 25" (inches) 28" (inches)
Diagonal Size 24.5 in
62.2 cm
622.28 mm
2.04 ft
28 in
71.1 cm
711.2 mm
2.33 ft
Screen Width 21.41 in
54.4 cm
543.744 mm
1.78 ft
24.45 in
62.1 cm
620.928 mm
2.04 ft
Screen Height 11.91 in
30.3 cm
302.616 mm
0.99 ft
13.44 in
34.1 cm
341.28 mm
1.12 ft
Display Manufacturer Innolux
Display Type IPS TN
Display Bit Depth 8 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.28 mm 0.16 mm
Screen Pixel Density 89 ppi 157 ppi
Screen-to-Body Ratio 88.83 % 84.09 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 98 %
Adobe RGB 1998 67 %
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 300 cd/m² 370 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 170 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 160 °
Screen Input Lag 15 ms
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Average Response Time 3.5 ms
Display Maximum Response Time 23 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.01 in
5.1 cm
51 mm
0.17 ft
2.89 in
7.4 cm
73.5 mm
0.24 ft
Case Weight 4.7 kg
10 lbs
Case Width with Stand 22.17 in
56.3 cm
563 mm
1.85 ft
26.02 in
66.1 cm
660.9 mm
2.17 ft
Case Height with Stand 14.06 in
35.7 cm
357 mm
1.17 ft
18.44 in
46.9 cm
468.5 mm
1.54 ft
Case Depth with Stand 8.31 in
21.1 cm
211 mm
0.69 ft
7.37 in
18.7 cm
187.1 mm
0.61 ft
Case Weight with Stand 5.28 kg
12 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x HDMI 2.0
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features Color Temperature Selection
Extreme Low Motion Blur (ELMB)
Shadow Boost
GameFast Input technology
GaneVisual (Scenery/Racing/Cinema/RTS/RPG/FPS/sRGB Modes/MOBA Mode)
Skin-Tone Selection
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
Flicker-free technology
Adaptive-Sync technology
Low Blue Light
ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR)
NVIDIA G-Sync Compatible
Eye saver mode
Flicker-free technology
UHD Upscale
Low Blue Light
Picture-in-Picture
Picture-by-Picture
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
AMD FreeSync technology
Samsung MagicAngle
Eco Saving Plus
Samsung MagicBright
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Security lock slot
Ergonomics
Case Width 22.17 in
56.3 cm
563 mm
1.85 ft
26.02 in
66.1 cm
660.9 mm
2.17 ft
Case Height 12.95 in
32.9 cm
329 mm
1.08 ft
15.01 in
38.1 cm
381.3 mm
1.25 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 90 °
Right Swivel 90 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 35 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 165 Hz 24 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 162 kHz 30 kHz - 135 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CB
CCC
CE
CEL level 1
CU
ErP
FCC
J-MOSS
RoHS
UL/cUL
VCCI
WEEE
WHQL (Windows 10
Windows 8.1
Windows 7)
MEPS
TUV Flicker-free
eStandby
TUV Low Blue Light
RCM
CE
ISO9241-307
TÜV/Ergonomics
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 50 °C
32 °F - 122 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature 20 °C - 60 °C
68 °F - 140 °F
-20 °C - 45 °C
-4 °F - 113 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 95 %