0 Compare Asus ProArt PA34VC vs Asus PA34VCNV - DisplayDB
Comparison between Asus ProArt PA34VC vs Asus PA34VCNV
General Info
Model Number Asus ProArt PA34VC Asus PA34VCNV
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2023
Brand Asus Asus
Model Series ProArt
Model Number ProArt PA34VC PA34VCNV
Alias ProArt PA34VCNV
Display
Screen Size Class 34" (inches) 34" (inches)
Diagonal Size 34 in
86.4 cm
863.6 mm
2.83 ft
34 in
86.4 cm
863.6 mm
2.83 ft
Screen Width 31.49 in
80 cm
799.8 mm
2.62 ft
31.49 in
80 cm
799.8 mm
2.62 ft
Screen Height 13.18 in
33.5 cm
334.8 mm
1.1 ft
13.18 in
33.5 cm
334.8 mm
1.1 ft
Display Curvature 1900 3800
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits 10 bits
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.05 % 88.63 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 100 % 100 %
Screen Brightness 300 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
HDR HDR10 HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 4.81 in
12.2 cm
122.17 mm
0.4 ft
3.61 in
9.2 cm
91.7 mm
0.3 ft
Case Weight 7.8 kg
17 lbs
7.8 kg
17 lbs
Case Width with Stand 32.09 in
81.5 cm
815.12 mm
2.67 ft
32.17 in
81.7 cm
817.2 mm
2.68 ft
Case Height with Stand 16.46 in
41.8 cm
418 mm
1.37 ft
17.29 in
43.9 cm
439.2 mm
1.44 ft
Case Depth with Stand 8.77 in
22.3 cm
222.86 mm
0.73 ft
9.45 in
24 cm
240 mm
0.79 ft
Case Weight with Stand 11.4 kg
25 lbs
10.8 kg
24 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Network LAN
Connectivity 3 x USB 3.0 (downstream)
2 x HDMI 2.0
1 x Thunderbolt 3.0 (Output)
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x Thunderbolt 3.0 (Input)
1 x DisplayPort 1.2
1 x USB 2.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (Type-C)
1 x Ethernet RJ45
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4 (in)
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.4 (out; MST)
1 x USB 3.2 (Type-C; upstream; 96W; DP Alt Mode)
2 x USB 3.2 (Type-A; downstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 2W 2 x 2W
Features
Cool Features Flicker-free technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Picture-by-Picture
SPLENDID Video Intelligence Technology
Picture-in-Picture
Low Blue Light
5-way OSD joystick
Adaptive-Sync Technology
Asus ProArt Pallet
Asus ProArt Presets (6+2 user-defined)
Trace Free Technology
Flicker-free technology
Picture-by-Picture
Ultra-Low Blue Light
Gamma Adjustment
CalMan Verified
3-sided frameless design
Picture-in-Picture
Adaptive-Sync technology
QuickFit Plus
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 32.09 in
81.5 cm
815.12 mm
2.67 ft
32.17 in
81.7 cm
817.2 mm
2.68 ft
Case Height 14.36 in
36.5 cm
364.79 mm
1.2 ft
14.56 in
37 cm
369.7 mm
1.21 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 120 mm
12 cm
4.7244 in
0.3937 ft
130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 30 ° 15 °
Right Swivel 30 ° 15 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 23 ° 23 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 100 Hz 48 Hz - 60 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 151 kHz 15 kHz - 135 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
Thunderbolt 3 cable
DisplayPort cable
HDMI cable
USB Type-C cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CB
CCC
CE
CEL level 1
cTick
CU
ErP
ENERGY STAR
FCC Class B
J-MOSS
KCC
PSE
RCM
RoHS
TÜV Flicker-free
TÜV Low Blue Light
UL/cUL
VCI
WEEE
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7)
Energy Star
EPEAT Silver
TCO Certified
TÜV Rheinland Flicker-free Certified
TÜV Rheinland Low Blue Light Certified
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C