0 Compare Acer VG271UP vs AOpen 32HC1QUR P - DisplayDB
Comparison between Acer VG271UP vs AOpen 32HC1QUR P
General Info
Model Number Acer VG271UP AOpen 32HC1QUR P
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2018
Brand Acer AOpen
Model Series Nitro VG1 HC1
Model Number VG271UP 32HC1QUR P
Alias VG271UPbmiipx 32HC1QURPbidp
Display
Screen Size Class 27" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
15.44 in
39.2 cm
392.256 mm
1.29 ft
Display Curvature 1800
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.272 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 93 ppi
Screen-to-Body Ratio 88.89 % 96.52 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95% 75%
Rec.2020 70
sRGB 100 %
Adobe RGB 1998 85 %
NTSC 1953 72 % 88 %
Screen Brightness 350 cd/m² 250 cd/m²
Max Screen Brightness 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 5 ms
Display Minimum Response Time 1 ms 4 ms
Display Average Response Time 10 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
DisplayHDR 400
HLG (Hybrid Log Gamma)
HDR10
HDR10+
HDR Premium
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.6 in
6.6 cm
66 mm
0.22 ft
1.53 in
3.9 cm
38.8 mm
0.13 ft
Case Weight 4.87 kg
11 lbs
31.2 kg
69 lbs
Case Width with Stand 24.17 in
61.4 cm
614 mm
2.01 ft
27.99 in
71.1 cm
711 mm
2.33 ft
Case Height with Stand 18.7 in
47.5 cm
475 mm
1.56 ft
20.67 in
52.5 cm
525 mm
1.72 ft
Case Depth with Stand 9.45 in
24 cm
240 mm
0.79 ft
8.19 in
20.8 cm
208 mm
0.68 ft
Case Weight with Stand 5.31 kg
12 lbs
6.1 kg
13 lbs
Case Color Black Black
Hardware
CPU ARM Cortex-A53
CPU Cores 4
RAM Memory Size 2
Internal Storage 16
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
DVB-T2 HD
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
Bluetooth 4.2
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x DVI-D Dual Link
1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
Audio
Audio Speakers 2 x 2W 2 x 38W
Features
OS Android 8.0 Oreo
Cool Features DDC/CI
Flicker-free technology
Low Dimming
Picture-in-Picture
Picture-at-Picture
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
AMD FreeSync technology
Wide Color Gamut
Blue Light Filter
Flicker-free technology
AMD FreeSync technology
Blue Light Filter
Ergonomics
Case Width 24.17 in
61.4 cm
614 mm
2.01 ft
56.28 in
143 cm
1429.61 mm
4.69 ft
Case Height 14.45 in
36.7 cm
367 mm
1.2 ft
32.75 in
83.2 cm
831.9 mm
2.73 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 144 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 24 kHz - 222 kHz 71 kHz - 214 kHz
Screen Interpolation Technology Motion Rate
Screen Interpolation Value 3100
Screen Interpolation Measurement Unit MR
Accessories
Extras DisplayPort cable
Certificates and Standards
Licenses CE
cUL
ENERGY STAR
FCC Class B
RoHS compliant
TCO Certified Displays
TÜV/GS
UL
VCCI
ENERGY STAR
ErP
TCO Certified Displays
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 90 %