| Model Number | Samsung S34A650U | Samsung S27A800U |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2021 | 2021 |
| Brand | Samsung | Samsung |
| Model Series | S65UA | S80UA |
| Model Number | S34A650U | S27A800U |
| Alias | LS34A650U | LS27A800U |
| Display | ||
| Screen Size Class | 34" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 34 in 86.4 cm 863.6 mm 2.83 ft |
26.99 in 68.6 cm 685.655 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 31.39 in 79.7 cm 797.22 mm 2.62 ft |
23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.14 in 33.4 cm 333.72 mm 1.09 ft |
13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 1000 | |
| Display Manufacturer | Samsung | |
| Display Type | VA | IPS |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Max Number of Colors | 1073741824 | 1073741824 |
| Bits | 30 | 30 |
| Screen Aspect Ratio | 21:9 | |
| Screen Resolution | 3440 x 1440 | 3830 x 2160 |
| Screen Pixel Pitch | 0.232 mm | 0.156 mm |
| Screen Pixel Density | 109 ppi | 163 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.29 % | 88.38 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| Screen Brightness | 300 cd/m² | 300 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 4000 : 1 | 1000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 5 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte |
| HDR | HDR10 | HDR10 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 5.04 in 12.8 cm 128.1 mm 0.42 ft |
1.68 in 4.3 cm 42.7 mm 0.14 ft |
| Case Weight | 5.1 kg 11 lbs |
4.7 kg 10 lbs |
| Case Width with Stand | 31.76 in 80.7 cm 806.6 mm 2.65 ft |
24.23 in 61.6 cm 615.5 mm 2.02 ft |
| Case Height with Stand | 17.06 in 43.3 cm 433.3 mm 1.42 ft |
17 in 43.2 cm 431.9 mm 1.42 ft |
| Case Depth with Stand | 9.25 in 23.5 cm 234.9 mm 0.77 ft |
7.73 in 19.6 cm 196.4 mm 0.64 ft |
| Case Weight with Stand | 7.6 kg 17 lbs |
6.7 kg 15 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Network | LAN | |
| Connectivity | 1 x Ethernet RJ45 1 x HDMI 2.0 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x DisplayPort 1.4 1 x USB (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode; LAN) 1 x USB 3.0 (Type-A; downstream) |
1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x USB (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode) 3 x USB 3.0 (Type-A; downstream) |
| Audio | ||
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 31.76 in 80.7 cm 806.6 mm 2.65 ft |
| Case Height | 14.54 in 36.9 cm 369.4 mm 1.21 ft |
14.5 in 36.8 cm 368.2 mm 1.21 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 120 mm 12 cm 4.7244 in 0.3937 ft |
120 mm 12 cm 4.7244 in 0.3937 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | Yes |
| Left Pivot | 0 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | Yes | Yes |
| Left Swivel | 30 ° | 30 ° |
| Right Swivel | 30 ° | 30 ° |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 2 ° | 2 ° |
| Backward Tilt | 25 ° | 25 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 100 Hz | 60 Hz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | NULL |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable USB Type-C cable |
HDMI cable USB Type-C cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | Energy Star TUV Smart Eye Protection Certification Windows 10 |
TUV Rheinland Eye Safety Certified Windows 10 |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 45 °C -4 °F - 113 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 95 % |