| Model Number | LG 32QN600 | LG 34GP950G |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2021 |
| Brand | LG | LG |
| Model Series | UltraGear | |
| Model Number | 32QN600 | 34GP950G |
| Alias | 32QN600-B | UltraGear 34GP950G |
| Display | ||
| Screen Size Class | 32" (inches) | 34" (inches) |
| Diagonal Size | 31.54 in 80.1 cm 801 mm 2.63 ft |
34 in 86.4 cm 863.6 mm 2.83 ft |
| Screen Width | 27.45 in 69.7 cm 697.344 mm 2.29 ft |
31.49 in 80 cm 799.8 mm 2.62 ft |
| Screen Height | 15.44 in 39.2 cm 392.256 mm 1.29 ft |
13.18 in 33.5 cm 334.8 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 3800 | |
| Display Manufacturer | BOE | |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.273 mm | 0.233 mm |
| Screen Pixel Density | 93 ppi | 109 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.22 % | 90.46 % |
| Backlight Source | Edge LED | W-LED |
| DCI P3 | 98% | |
| sRGB | 99 % | |
| Screen Brightness | 350 cd/m² | 600 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 1 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 | DisplayHDR 600 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.81 in 4.6 cm 46 mm 0.15 ft |
4.09 in 10.4 cm 104 mm 0.34 ft |
| Case Weight | 6.3 kg 14 lbs |
5.5 kg 12 lbs |
| Case Width with Stand | 28.11 in 71.4 cm 714 mm 2.34 ft |
32.28 in 82 cm 820 mm 2.69 ft |
| Case Height with Stand | 20.16 in 51.2 cm 512 mm 1.68 ft |
18.31 in 46.5 cm 465 mm 1.53 ft |
| Case Depth with Stand | 8.23 in 20.9 cm 209 mm 0.69 ft |
12.28 in 31.2 cm 312 mm 1.02 ft |
| Case Weight with Stand | 7.2 kg 16 lbs |
7.6 kg 17 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 |
1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out 3 x USB (Type-A; downstream) 1 x USB (Type-B; upstream) |
| Audio | ||
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot | Anti-theft stand lock slot |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 28.11 in 71.4 cm 714 mm 2.34 ft |
| Case Height | 16.54 in 42 cm 420 mm 1.38 ft |
14.21 in 36.1 cm 361 mm 1.18 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | Yes |
| Height Adjustment Range | 120 mm 12 cm 4.7244 in 0.3937 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 20 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 75 Hz | 48 Hz - 180 Hz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | NULL |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable HDMI cable |
DisplayPort cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | CE FCC Class B J-Moss UL/cUL TUV-Type RoHS VCCI CLass B Windows 10 |
BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR ErP FCC Class B UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % | 5 % - 85 % |