| Model Number | LG 29WK500 | Asus TUF Gaming VG32VQ1B |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2018 | 2020 |
| Brand | LG | Asus |
| Model Series | TUF Gaming | |
| Model Number | 29WK500 | TUF Gaming VG32VQ1B |
| Display | ||
| Screen Size Class | 29" (inches) | 32" (inches) |
| Diagonal Size | 28.74 in 73 cm 730 mm 2.4 ft |
31.54 in 80.1 cm 801 mm 2.63 ft |
| Screen Width | 26.49 in 67.3 cm 672.768 mm 2.21 ft |
27.45 in 69.7 cm 697.344 mm 2.29 ft |
| Screen Height | 11.17 in 28.4 cm 283.824 mm 0.93 ft |
15.44 in 39.2 cm 392.256 mm 1.29 ft |
| Display Curvature | 1500 | |
| Display Manufacturer | LG Display | |
| Display Type | AH-IPS | VA |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 8 bits |
| Frame Rate Control | Yes | |
| Screen Pixel Pitch | 0.263 mm | 0.272 mm |
| Screen Pixel Density | 96 ppi | 93 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.15 % | 90.44 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 90% | |
| sRGB | 99 % | 120 % |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 3000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 5000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte |
| HDR | HDR10 | |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 3.03 in 7.7 cm 76.9 mm 0.25 ft |
3.44 in 8.7 cm 87.33 mm 0.29 ft |
| Case Weight | 4.4 kg 10 lbs |
| Case Width with Stand | 27.48 in 69.8 cm 698.1 mm 2.29 ft |
27.94 in 71 cm 709.75 mm 2.33 ft |
| Case Height with Stand | 16.18 in 41.1 cm 410.9 mm 1.35 ft |
19.97 in 50.7 cm 507.12 mm 1.66 ft |
| Case Depth with Stand | 8.24 in 20.9 cm 209.4 mm 0.69 ft |
8.42 in 21.4 cm 213.77 mm 0.7 ft |
| Case Weight with Stand | 4.9 kg 11 lbs |
7.25 kg 16 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 2 x HDMI 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | |
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot | Anti-theft stand lock slot - Kensington |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 27.48 in 69.8 cm 698.1 mm 2.29 ft |
| Case Height | 12.5 in 31.8 cm 317.5 mm 1.04 ft |
16.78 in 42.6 cm 426.15 mm 1.4 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | Yes |
| Left Swivel | 10 ° | |
| Right Swivel | 10 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 15 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 56 Hz - 75 Hz | 48 Hz - 165 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 90 kHz | 30 kHz - 185 kHz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | DisplayPort cable (optional) HDMI cable (optional) |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR 7.0 ErP FCC Class B UL/cUL |
TÜV Low Blue Light TÜV Flicker-free |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |