| Model Number | LG 27GN750 | LG 27GL83A-B |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2019 |
| Brand | LG | LG |
| Model Series | UltraGear | |
| Model Number | 27GN750 | 27GL83A-B |
| Alias | 27GN750-B | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 23.54 in 59.8 cm 597.888 mm 1.96 ft |
23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.24 in 33.6 cm 336.312 mm 1.1 ft |
13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
| Display Manufacturer | LG Display | |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.311 mm | 0.233 mm |
| Screen Pixel Density | 81 ppi | 109 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.74 % | 89.4 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| sRGB | 99 % | 99 % |
| Screen Brightness | 320 cd/m² | 350 cd/m² |
| Max Screen Brightness | 400 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | 1 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 400 |
HDR HDR10 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.22 in 5.6 cm 56.3 mm 0.18 ft |
2.22 in 5.6 cm 56.3 mm 0.18 ft |
| Case Weight | 3.9 kg 9 lbs |
4.2 kg 9 lbs |
| Case Width with Stand | 24.18 in 61.4 cm 614.2 mm 2.02 ft |
24.18 in 61.4 cm 614.2 mm 2.02 ft |
| Case Height with Stand | 18.3 in 46.5 cm 464.8 mm 1.52 ft |
22.63 in 57.5 cm 574.8 mm 1.89 ft |
| Case Depth with Stand | 10.8 in 27.4 cm 274.4 mm 0.9 ft |
10.8 in 27.4 cm 274.4 mm 0.9 ft |
| Case Weight with Stand | 5.8 kg 13 lbs |
6.1 kg 13 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.0 (Type-B; upstream) |
1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 |
| Audio | ||
| Features | ||
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.18 in 61.4 cm 614.2 mm 2.02 ft |
| Case Height | 14.36 in 36.5 cm 364.8 mm 1.2 ft |
14.36 in 36.5 cm 364.8 mm 1.2 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | Yes |
| Left Pivot | 0 ° | 0 ° |
| Right Pivot | 90 ° | 90 ° |
| Left or Right Swivel Support | Yes | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 15 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 240 Hz | 48 Hz - 144 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 240 kHz | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | ROHS VCCI class B FCC-B CE TUV-TYPE J-Moss Windows 10 |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % | 5 % - 85 % |