0 Compare LG 24MP88HV vs Dell S2419HGF - DisplayDB
Comparison between LG 24MP88HV vs Dell S2419HGF
General Info
Model Number LG 24MP88HV Dell S2419HGF
Price
Type Monitor Monitor
Year 2015 2018
Brand LG Dell
Model Number 24MP88HV S2419HGF
Alias 24MP88HV-S
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
24 in
61 cm
609.7 mm
2 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.92 in
53.1 cm
531.36 mm
1.74 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.77 in
29.9 cm
298.89 mm
0.98 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS TN
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.277 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 91 ppi
Screen-to-Body Ratio 92.18 % 83.46 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 95 %
Adobe RGB 1998 70 % 74 %
NTSC 1953 76 %
Screen Brightness 250 cd/m² 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 1000000 : 1 8000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 170 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 160 °
Display Minimum Response Time 5 ms 1 ms
Display Average Response Time 14 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.83 in
4.7 cm
46.6 mm
0.15 ft
1.97 in
5 cm
50 mm
0.16 ft
Case Weight 2.9 kg
6 lbs
3.28 kg
7 lbs
Case Width with Stand 21.3 in
54.1 cm
541 mm
1.77 ft
22.24 in
56.5 cm
565 mm
1.85 ft
Case Height with Stand 16.32 in
41.5 cm
414.5 mm
1.36 ft
14.51 in
36.9 cm
368.6 mm
1.21 ft
Case Depth with Stand 7.33 in
18.6 cm
186.2 mm
0.61 ft
6.97 in
17.7 cm
177 mm
0.58 ft
Case Weight with Stand 3.2 kg
7 lbs
5.29 kg
12 lbs
Case Color White Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x D-sub
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x 3.5 mm Audio In
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features DDC/CI
Flicker-free technology
Screen Split
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
6-Axis Control
Black Stabilizer
Flicker-free technology
AMD FreeSync technology
DDC/CI
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Security lock slot
Ergonomics
Case Width 21.3 in
54.1 cm
541 mm
1.77 ft
22.24 in
56.5 cm
565 mm
1.85 ft
Case Height 12.33 in
31.3 cm
313.3 mm
1.03 ft
13.26 in
33.7 cm
336.8 mm
1.1 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 3 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 21 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 40 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 83 kHz 30 kHz - 140 kHz
Accessories
Extras HDMI cable
USB 3.0 upstream cable
Certificates and Standards
Licenses CE
ENERGY STAR
FCC Class B
UL/cUL
CECP
ENERGY STAR
RoHS compliant
TCO Certified Displays
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 90 %