0 Compare LG 24MK600M vs Asus TUF Gaming VG249Q1R - DisplayDB
Comparison between LG 24MK600M vs Asus TUF Gaming VG249Q1R
General Info
Model Number LG 24MK600M Asus TUF Gaming VG249Q1R
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2020
Brand LG Asus
Model Series TUF Gaming
Model Number 24MK600M TUF Gaming VG249Q1R
Alias 24MK600M-B
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.15 % 90.65 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Screen Input Lag 9 ms
Display Minimum Response Time 5 ms
Display Maximum Response Time 13 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.62 in
6.7 cm
66.5 mm
0.22 ft
1.44 in
3.7 cm
36.5 mm
0.12 ft
Case Weight 2.7 kg
6 lbs
Case Width with Stand 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
21.24 in
54 cm
539.5 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 16.35 in
41.5 cm
415.3 mm
1.36 ft
16 in
40.7 cm
406.5 mm
1.33 ft
Case Depth with Stand 7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
8.39 in
21.3 cm
213 mm
0.7 ft
Case Weight with Stand 3.1 kg
7 lbs
3 kg
7 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features Crosshair
DDC/CI
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
ELMB (Extreme Low Motion Blur)
Flicker-free technology
GameFast Input technology
Low Blue Light
GameVisual
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
Adaptive-Sync technology
Shadow Boost
AMD FreeSync Premium technology
Trace Free Technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
21.24 in
54 cm
539.5 mm
Case Height 12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
12.58 in
32 cm
319.5 mm
1.05 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 22 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz 30 kHz - 160 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %