0 Compare LG 22MK600M vs LG 22MP410 - DisplayDB
Comparison between LG 22MK600M vs LG 22MP410
General Info
Model Number LG 22MK600M LG 22MP410
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2022
Brand LG LG
Model Number 22MK600M 22MP410
Alias 22MK600M-B 22MP410-B
Display
Screen Size Class 22" (inches) 22" (inches)
Diagonal Size 21.5 in
54.6 cm
546.1 mm
1.79 ft
21.5 in
54.6 cm
546.1 mm
1.79 ft
Screen Width 18.74 in
47.6 cm
476.06 mm
1.56 ft
18.84 in
47.9 cm
478.656 mm
1.57 ft
Screen Height 10.54 in
26.8 cm
267.79 mm
0.88 ft
10.25 in
26 cm
260.28 mm
0.85 ft
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.248 mm 0.248 mm
Screen Pixel Density 102 ppi 102 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.03 % 82.48 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.63 in
6.7 cm
66.8 mm
0.22 ft
1.57 in
4 cm
40 mm
0.13 ft
Case Weight 2.3 kg
5 lbs
2.2 kg
5 lbs
Case Width with Stand 19.24 in
48.9 cm
488.7 mm
1.6 ft
20.16 in
51.2 cm
512 mm
1.68 ft
Case Height with Stand 15.22 in
38.7 cm
386.7 mm
1.27 ft
15.12 in
38.4 cm
384 mm
1.26 ft
Case Depth with Stand 7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
7.48 in
19 cm
190 mm
0.62 ft
Case Weight with Stand 2.7 kg
6 lbs
2.6 kg
6 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub (15-pin)
Audio
Features
Cool Features Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Black Stabilizer
Color Weakness
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
Low Blue Light
Flicker-free technology
Crosshair
3-Side Virtually Borderless Design
Reader Mode
AMD FreeSync technology
Smart Energy Saving
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 19.24 in
48.9 cm
488.7 mm
1.6 ft
20.16 in
51.2 cm
512 mm
1.68 ft
Case Height 11.54 in
29.3 cm
293 mm
0.96 ft
11.61 in
29.5 cm
295 mm
0.97 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 48 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz 56 kHz - 75 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
CE
FCC-B
RoHS
TUV-Type
UL(cUL)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 20 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 10 % - 85 %