| Model Number | LG 22MK600M | Dell U2723QE |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2018 | 2022 |
| Brand | LG | Dell |
| Model Series | UltraSharp | |
| Model Number | 22MK600M | U2723QE |
| Alias | 22MK600M-B | UltraSharp U2723QE |
| Display | ||
| Screen Size Class | 22" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 21.5 in 54.6 cm 546.1 mm 1.79 ft |
26.96 in 68.5 cm 684.667 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 18.74 in 47.6 cm 476.06 mm 1.56 ft |
23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 10.54 in 26.8 cm 267.79 mm 0.88 ft |
13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
| Display Manufacturer | LG Display | |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 10 bits |
| Frame Rate Control | Yes | |
| Screen Pixel Pitch | 0.248 mm | 0.155 mm |
| Screen Pixel Density | 102 ppi | 163 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.03 % | 92.8 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 98% | |
| sRGB | 100 % | |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 400 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 2000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 5 ms |
| Display Average Response Time | 8 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.63 in 6.7 cm 66.8 mm 0.22 ft |
2.14 in 5.4 cm 54.33 mm 0.18 ft |
| Case Weight | 2.3 kg 5 lbs |
4.48 kg 10 lbs |
| Case Width with Stand | 19.24 in 48.9 cm 488.7 mm 1.6 ft |
24.07 in 61.1 cm 611.44 mm 2.01 ft |
| Case Height with Stand | 15.22 in 38.7 cm 386.7 mm 1.27 ft |
15.16 in 38.5 cm 385.18 mm 1.26 ft |
| Case Depth with Stand | 7.17 in 18.2 cm 182 mm 0.6 ft |
7.28 in 18.5 cm 185 mm 0.61 ft |
| Case Weight with Stand | 2.7 kg 6 lbs |
6.64 kg 15 lbs |
| Case Color | Black | Black and Silver |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Network | LAN | |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 2; 10 Gbps upstream) 5 x USB 3.2 (Type-A; Gen 2; 10 Gbps downstream) 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 (out with MST) 1 x DisplayPort 1.4 (DSC) 1 x Ethernet RJ45 1 x USB (Type-C; downstream; 15W) 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x USB (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode) |
| Audio | ||
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | Security lock slot |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 19.24 in 48.9 cm 488.7 mm 1.6 ft |
| Case Height | 11.54 in 29.3 cm 293 mm 0.96 ft |
13.9 in 35.3 cm 353.01 mm 1.16 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 75 x 75 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | Yes |
| Height Adjustment Range | 150 mm 15 cm 5.9055 in 0.4921 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | Yes |
| Left Pivot | 90 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | No | Yes |
| Left Swivel | 45 ° | |
| Right Swivel | 45 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 2 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 21 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 56 Hz - 75 Hz | 23 Hz - 87 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 85 kHz | 15 kHz - 140 kHz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | DisplayPort cable USB Type-C cable USB Type-A to Type-B cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE ENERGY STAR ErP FCC Class B UL/cUL |
EPEAT Gold Energy Star RoHS TUV Rheinland Low Blue Light Certified (Hardware Solution) |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % | 5 % - 90 % |