0 Compare Asus TUF Gaming VG27WQ1B vs LG 29WK500 - DisplayDB
Comparison between Asus TUF Gaming VG27WQ1B vs LG 29WK500
General Info
Model Number Asus TUF Gaming VG27WQ1B LG 29WK500
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2018
Brand Asus LG
Model Series TUF Gaming
Model Number TUF Gaming VG27WQ1B 29WK500
Display
Screen Size Class 27" (inches) 29" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
28.74 in
73 cm
730 mm
2.4 ft
Screen Width 23.53 in
59.8 cm
597.6 mm
1.96 ft
26.49 in
67.3 cm
672.768 mm
2.21 ft
Screen Height 13.23 in
33.6 cm
336.15 mm
1.1 ft
11.17 in
28.4 cm
283.824 mm
0.93 ft
Display Curvature 1500
Display Manufacturer LG Display
Display Type VA AH-IPS
Display Bit Depth 8 bits 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control No Yes
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.263 mm
Screen Pixel Density 108 ppi 96 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.6 % 86.15 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 90%
sRGB 120 % 99 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 3000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 5000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 3.06 in
7.8 cm
77.72 mm
0.25 ft
3.03 in
7.7 cm
76.9 mm
0.25 ft
Case Weight 4.4 kg
10 lbs
Case Width with Stand 24.03 in
61 cm
610.34 mm
2 ft
27.48 in
69.8 cm
698.1 mm
2.29 ft
Case Height with Stand 18.71 in
47.5 cm
475.16 mm
1.56 ft
16.18 in
41.1 cm
410.9 mm
1.35 ft
Case Depth with Stand 8.42 in
21.4 cm
213.77 mm
0.7 ft
8.24 in
20.9 cm
209.4 mm
0.69 ft
Case Weight with Stand 5.5 kg
12 lbs
4.9 kg
11 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
2 x HDMI 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features ELMB (Extreme Low Motion Blur)
Flicker-free technology
Low Blue Light
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
Multi HDR Mode
GameVisual
GameFast Input technology
Adaptive-Sync Technology
Shadow Boost
AMD FreeSync Premium
Trace Free Technology
Black Stabilizer
Crosshair
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Flicker-free technology
DDC/CI
6-Axis Control
Picture-in-Picture
AMD FreeSync technology
Screen Split 2.0
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot
Ergonomics
Case Width 24.03 in
61 cm
610.34 mm
2 ft
27.48 in
69.8 cm
698.1 mm
2.29 ft
Case Height 14.46 in
36.7 cm
367.34 mm
1.21 ft
12.5 in
31.8 cm
317.5 mm
1.04 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 15 °
Right Swivel 15 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 23 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 165 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 185 kHz 30 kHz - 90 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable - optional
HDMI cable - optional
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 7.0
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %