| Model Number | Asus TUF Gaming VG27WQ1B | Acer Nitro XF272U |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2018 |
| Brand | Asus | Acer |
| Model Series | TUF Gaming | |
| Model Number | TUF Gaming VG27WQ1B | Nitro XF272U |
| Alias | XF272UPbmiiprzx | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 23.53 in 59.8 cm 597.6 mm 1.96 ft |
23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.23 in 33.6 cm 336.15 mm 1.1 ft |
13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 1500 | |
| Display Type | VA | TN |
| Display Bit Depth | 8 bits | 8 bits |
| Frame Rate Control | No | No |
| Screen Pixel Pitch | 0.233 mm | 0.233 mm |
| Screen Pixel Density | 108 ppi | 109 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.6 % | 88.89 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 90% | 90% |
| sRGB | 120 % | |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 300 cd/m² |
| Max Screen Brightness | 400 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 3000 : 1 | 1000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 170 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 160 ° |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 | HDR10 DisplayHDR 400 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 3.06 in 7.8 cm 77.72 mm 0.25 ft |
2.6 in 6.6 cm 66 mm 0.22 ft |
| Case Weight | 4.91 kg 11 lbs |
| Case Width with Stand | 24.03 in 61 cm 610.34 mm 2 ft |
24.17 in 61.4 cm 614 mm 2.01 ft |
| Case Height with Stand | 18.71 in 47.5 cm 475.16 mm 1.56 ft |
15.79 in 40.1 cm 401 mm 1.32 ft |
| Case Depth with Stand | 8.42 in 21.4 cm 213.77 mm 0.7 ft |
9.17 in 23.3 cm 233 mm 0.76 ft |
| Case Weight with Stand | 5.5 kg 12 lbs |
6.46 kg 14 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 |
1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out 4 x USB 3.0 (downstream) 1 x USB 3.0 (upstream) |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | 2 x 2W |
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.03 in 61 cm 610.34 mm 2 ft |
| Case Height | 14.46 in 36.7 cm 367.34 mm 1.21 ft |
14.45 in 36.7 cm 367 mm 1.2 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | Yes |
| Height Adjustment Range | 120 mm 12 cm 4.7244 in 0.3937 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | Yes | Yes |
| Left Swivel | 15 ° | 180 ° |
| Right Swivel | 15 ° | 180 ° |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 23 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 165 Hz | 48 Hz - 144 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 185 kHz | 24 kHz - 222 kHz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable - optional HDMI cable - optional |
HDMI cable USB 3.0 upstream cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | TÜV Low Blue Light TÜV Flicker-free |
CE cUL ENERGY STAR FCC Class B RoHS compliant TCO Certified Displays TÜV/GS UL VCCI |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 90 % | |