| Model Number | ViewSonic Elite XG2405 | Samsung S24F350F |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2019 | 2016 |
| Brand | ViewSonic | Samsung |
| Model Number | Elite XG2405 | S24F350F |
| Alias | LS24F350FHUXEN | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 24" (inches) | 24" (inches) |
| Diagonal Size | 23.78 in 60.4 cm 604 mm 1.98 ft |
23.54 in 59.8 cm 598 mm 1.96 ft |
| Screen Width | 20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
20.52 in 52.1 cm 521.28 mm 1.71 ft |
| Screen Height | 11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
11.54 in 29.3 cm 293.22 mm 0.96 ft |
| Display Manufacturer | Samsung | |
| Display Type | IPS | PLS |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 8 bits |
| Frame Rate Control | Yes | |
| Screen Pixel Pitch | 0.275 mm | 0.272 mm |
| Screen Pixel Density | 92 ppi | 93 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.03 % | 87.02 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| Rec.2020 | 75 | |
| sRGB | 104 % | |
| NTSC 1953 | 72 % | 72 % |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 80000000 : 1 | 1000000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Input Lag | 10 ms | |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | 4 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | |
| HDR | Dolby Vision HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.69 in 4.3 cm 43 mm 0.14 ft |
3.22 in 8.2 cm 81.7 mm 0.27 ft |
| Case Weight | 3.4 kg 7 lbs |
2.8 kg 6 lbs |
| Case Width with Stand | 21.26 in 54 cm 540 mm 1.77 ft |
21.56 in 54.8 cm 547.7 mm 1.8 ft |
| Case Height with Stand | 20.51 in 52.1 cm 521 mm 1.71 ft |
16.46 in 41.8 cm 418 mm 1.37 ft |
| Case Depth with Stand | 9.41 in 23.9 cm 239 mm 0.78 ft |
8.13 in 20.7 cm 206.5 mm 0.68 ft |
| Case Weight with Stand | 6.7 kg 15 lbs |
3.3 kg 7 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| System on Chip or SoC | MediaTek MT5893 | |
| CPU | ARM Cortex-A73 | |
| CPU Cores | 4 | |
| CPU Frequency | 1500 | |
| GPU | ARM Mali-G71 | |
| RAM Memory Size | 3 | |
| Internal Storage | 16 | |
| TV Tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) ATSC Clear QAM |
| Built-in Camera | No | No |
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 4.2 |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 |
1 x D-sub 1 x D-sub 1 x HDMI 1.4 1 x HDMI 1.4 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | |
| Features | ||
| OS | Android 8.0 Oreo Android 9.0 Pie |
| Cool Features | Low Blue Light AMD Radeon FreeSync Technology Flicker-free technology |
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 21.26 in 54 cm 540 mm 1.77 ft |
| Case Height | 12.8 in 32.5 cm 325 mm 1.07 ft |
12.63 in 32.1 cm 320.7 mm 1.05 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 75 x 75 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | No |
| Height Adjustment Range | 120 mm 12 cm 4.7244 in 0.3937 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | No |
| Left Pivot | 0 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | Yes | No |
| Left Swivel | 90 ° | |
| Right Swivel | 90 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 1 ° |
| Backward Tilt | 20 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 47 Hz - 144 Hz | 56 Hz - 75 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 180 kHz | 30 kHz - 81 kHz |
| Screen Interpolation Technology | Motionflow XR | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | XR |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | D-sub cable |
| Certificates and Standards | ||
ENERGY STAR UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 20 % - 90 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 45 °C -4 °F - 113 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 95 % |