0 Compare Samsung S32R750U vs LG 27UP650 - DisplayDB
Comparison between Samsung S32R750U vs LG 27UP650
General Info
Model Number Samsung S32R750U LG 27UP650
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2021
Brand Samsung LG
Model Series SR75 Space Monitor
Model Number S32R750U 27UP650
Alias LS32R750UEIXCI
LS32R750UENXZA
LS32R750UEUXEN
LS32R750UEIXCI
27UP650-W
Display
Screen Size Class 32" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 27.5 in
69.8 cm
698.4 mm
2.29 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 15.47 in
39.3 cm
392.85 mm
1.29 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Manufacturer BOE
Display Type VA IPS
Display Bit Depth 10 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control No Yes
Screen Pixel Pitch 0.182 mm 0.155 mm
Screen Pixel Density 139 ppi 163 ppi
Screen-to-Body Ratio 91.82 % 89.82 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 72% 95%
sRGB 100 %
Screen Brightness 250 cd/m² 400 cd/m²
Static Screen Contrast 2500 : 1 1200 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 4 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.02 in
2.6 cm
26 mm
0.09 ft
1.79 in
4.5 cm
45.4 mm
0.15 ft
Case Weight 4.8 kg
11 lbs
3.8 kg
8 lbs
Case Width with Stand 28.13 in
71.5 cm
714.5 mm
2.34 ft
24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 29.81 in
75.7 cm
757.2 mm
2.48 ft
18.08 in
45.9 cm
459.3 mm
1.51 ft
Case Depth with Stand 4.55 in
11.6 cm
115.5 mm
0.38 ft
11.55 in
29.3 cm
293.3 mm
0.96 ft
Case Weight with Stand 7 kg
15 lbs
5.6 kg
12 lbs
Case Color Black White, Gray
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x DisplayPort 1.2 (Input mini)
1 x USB (Service)
1 x HDMI 2.0
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Flicker-free technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Picture-in-Picture
Samsung MagicUpscale
Samsung MagicBright
Picture-by-Picture
Eco Saving Plus
Eye Saver Mode
Black Stabilizer
Color Calibrated
Reader Mode
Dual Controller
Flicker-free technology
Wide Color Gamut
Smart Energy Saving
Dynamic Action Sync
Color Weakness
3-side Virtually Borderless Design
Super Resolution+
Game Mode
AMD FreeSync technology
HDR Effect
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 28.13 in
71.5 cm
714.5 mm
2.34 ft
24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
Case Height 16.46 in
41.8 cm
418.2 mm
1.37 ft
14.31 in
36.4 cm
363.5 mm
1.19 ft
Vesa Mount Support No Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 200 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 184.7 mm
18.47 cm
7.2717 in
0.606 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz 40 Hz - 61 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC class B
ISO9241-307
C-Tick
CCC
CECP
CEL
cUL
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
KC
RoHS Compliant
TÜV/GS
VCCI
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 0 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 0 % - 85 %