| Model Number | MSI Optix MAG27CQ | LG 27GL83A-B |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2017 | 2019 |
| Brand | MSI | LG |
| Model Series | MAG | |
| Model Number | Optix MAG27CQ | 27GL83A-B |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 1800 | |
| Display Manufacturer | Samsung | LG Display |
| Display Type | SVA | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | No | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.233 mm | 0.233 mm |
| Screen Pixel Density | 109 ppi | 109 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.4 % | |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| sRGB | 110 % | 99 % |
| NTSC 1953 | 85 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 350 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 3000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 100000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | 1 ms |
| Display Average Response Time | 12 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte |
| HDR | HDR HDR10 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.22 in 5.6 cm 56.3 mm 0.18 ft |
| Case Weight | 4.2 kg 9 lbs |
| Case Width with Stand | 24.4 in 62 cm 619.7 mm 2.03 ft |
24.18 in 61.4 cm 614.2 mm 2.02 ft |
| Case Height with Stand | 17.76 in 45.1 cm 451 mm 1.48 ft |
22.63 in 57.5 cm 574.8 mm 1.89 ft |
| Case Depth with Stand | 9.41 in 23.9 cm 239 mm 0.78 ft |
10.8 in 27.4 cm 274.4 mm 0.9 ft |
| Case Weight with Stand | 4.89 kg 11 lbs |
6.1 kg 13 lbs |
| Case Color | Black, Red | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x DVI-D Dual Link 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 |
1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 |
| Audio | ||
| Features | ||
| Cool Features | Low Blue Light AMD FreeSync technology Flicker-free technology |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.18 in 61.4 cm 614.2 mm 2.02 ft |
| Case Height | 14.36 in 36.5 cm 364.8 mm 1.2 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 75 x 75 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 65 mm 6.5 cm 2.5591 in 0.2133 ft |
110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | Yes |
| Left Pivot | 0 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | Yes | No |
| Left Swivel | 30 ° | |
| Right Swivel | 30 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 15 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 144 Hz | 48 Hz - 144 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 56 kHz - 214.56 kHz | 30 kHz - 240 kHz |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable | DisplayPort cable HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | ROHS VCCI class B FCC-B CE TUV-TYPE J-Moss Windows 10 |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |