| Model Number | MSI Optix MAG273 | Philips 27M1N3200ZA |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2021 |
| Brand | MSI | Philips |
| Model Series | Momentum | |
| Model Number | Optix MAG273 | 27M1N3200ZA |
| Alias | Momentum 27M1N3200ZA 27M1N3200ZA/00 27M1N3200ZA/01 |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
26.96 in 68.5 cm 684.667 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 23.53 in 59.8 cm 597.73 mm 1.96 ft |
23.54 in 59.8 cm 597.888 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.24 in 33.6 cm 336.22 mm 1.1 ft |
13.24 in 33.6 cm 336.312 mm 1.1 ft |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 8 bits |
| Frame Rate Control | Yes | No |
| Screen Pixel Pitch | 0.311 mm | 0.311 mm |
| Screen Pixel Density | 81 ppi | 81 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.02 % | |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 98% | |
| sRGB | 136 % | 122 % |
| Adobe RGB 1998 | 90.4 % | |
| NTSC 1953 | 107 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1100 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 100000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | 4 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte (3H) |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.17 in 5.5 cm 55 mm 0.18 ft |
| Case Weight | 3.7 kg 8 lbs |
| Case Width with Stand | 24.29 in 61.7 cm 617 mm 2.02 ft |
24.09 in 61.2 cm 612 mm 2.01 ft |
| Case Height with Stand | 17.6 in 44.7 cm 447.12 mm 1.47 ft |
16.26 in 41.3 cm 413 mm 1.35 ft |
| Case Depth with Stand | 9 in 22.9 cm 228.63 mm 0.75 ft |
9.29 in 23.6 cm 236 mm 0.77 ft |
| Case Weight with Stand | 5.15 kg 11 lbs |
5.3 kg 12 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 2 x HDMI 2.0 (b) 1 x DisplayPort 1.2 (a) 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x USB 2.0 (Type-B; upstream) 2 x USB 2.0 (Type-A; downstream) |
1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 5W | |
| Features | ||
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.09 in 61.2 cm 612 mm 2.01 ft |
| Case Height | 14.37 in 36.5 cm 365 mm 1.2 ft |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | Yes |
| Height Adjustment Range | 130 mm 13 cm 5.1181 in 0.4265 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | Yes |
| Left Pivot | 90 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | No | Yes |
| Left Swivel | 45 ° | |
| Right Swivel | 45 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 20 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 30 Hz - 144 Hz | 48 Hz - 165 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 65.4 kHz - 166.6 kHz | 30 kHz - 200 kHz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | NULL |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable (optional) HDMI cable (optional) |
| Certificates and Standards | ||
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 20 % - 90 % | 20 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 10 % - 90 % | 10 % - 90 % |