0 Compare LG 27UP850N vs MSI Optix AG321CQR - DisplayDB
Comparison between LG 27UP850N vs MSI Optix AG321CQR
General Info
Model Number LG 27UP850N MSI Optix AG321CQR
Price
Type Monitor Monitor
Year 2022 2021
Brand LG MSI
Model Series UltraFine MAG
Model Number 27UP850N Optix AG321CQR
Alias 27UP850N-W
Display
Screen Size Class 27" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
27.5 in
69.8 cm
698.4 mm
2.29 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
15.47 in
39.3 cm
392.85 mm
1.29 ft
Display Curvature 1500
Display Manufacturer BOE
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.155 mm 0.273 mm
Screen Pixel Density 163 ppi 93 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.82 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95% 98%
sRGB 124 %
Screen Brightness 400 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1200 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
HDR HDR10
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.79 in
4.5 cm
45.4 mm
0.15 ft
Case Weight 4.1 kg
9 lbs
Case Width with Stand 24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
27.95 in
71 cm
710 mm
2.33 ft
Case Height with Stand 18.08 in
45.9 cm
459.3 mm
1.51 ft
18.33 in
46.6 cm
465.6 mm
1.53 ft
Case Depth with Stand 11.55 in
29.3 cm
293.3 mm
0.96 ft
11.3 in
28.7 cm
286.9 mm
0.94 ft
Case Weight with Stand 5.9 kg
13 lbs
6.599 kg
15 lbs
Case Color White, Gray Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.0 (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode)
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x USB 3.0 (Type-B; upstream)
2 x HDMI 2.0
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Color Calibrated
Wide Color Gamut
Color Weakness
Reader Mode
Dynamic Action Sync
Game Mode
True Color Pro
Smart Energy Saving
Flicker-free technology
Dual Controller
AMD FreeSync technology
Super Resolution+
HDR Effect
Black Stabilizer
HW Calibration
Low Blue Light
MSI Mystic Light
Wide Color Gamut
Night Vision
AMD FreeSync Premium
Flicker-free technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
27.95 in
71 cm
710 mm
2.33 ft
Case Height 14.31 in
36.4 cm
363.5 mm
1.19 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
90 mm
9 cm
3.5433 in
0.2953 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 90 ° 5 °
Right Pivot 90 ° 5 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 30 °
Right Swivel 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 61 Hz 48 Hz - 165 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
USB Type-C cable
DisplayPort cable (optional)
USB Type-B upstream cable (optional)
Certificates and Standards
Licenses C-Tick
CCC
CECP
CEL
cUL
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
KC
RoHS Compliant
TÜV/GS
VCCI
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 0 % - 80 % 20 % - 90 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 0 % - 85 % 10 % - 90 %