0 Compare LG 27ML600S vs AOC I2470SWQ - DisplayDB
Comparison between LG 27ML600S vs AOC I2470SWQ
General Info
Model Number LG 27ML600S AOC I2470SWQ
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2014
Brand LG AOC
Model Number 27ML600S I2470SWQ
Alias 27ML600S-W
27ML600M
Display
Screen Size Class 27" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
Screen Width 23.53 in
59.8 cm
597.73 mm
1.96 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.22 mm
1.1 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS AH-IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.68 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 50000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.86 in
7.3 cm
72.7 mm
0.24 ft
Case Weight 4.3 kg
9 lbs
Case Width with Stand 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
2.01 ft
21.94 in
55.7 cm
557.3 mm
1.83 ft
Case Height with Stand 17.87 in
45.4 cm
453.9 mm
1.49 ft
15.82 in
40.2 cm
401.86 mm
1.32 ft
Case Depth with Stand 8.24 in
20.9 cm
209.4 mm
0.69 ft
8.7 in
22.1 cm
221 mm
0.73 ft
Case Weight with Stand 4.6 kg
10 lbs
3.9 kg
9 lbs
Case Color White Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Microphone In
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x DisplayPort 1.2
1 x DVI-D Dual Link
1 x D-sub
1 x HDMI 1.4
1 x HDMI 1.4 (MHL)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Black stabilizer
Color vision adjustment mode
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
Factory calibrated
Crosshair
3-side bezelless design
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Smart Energy Saving
Flicker-free technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Extra Features Security lock slot
Ergonomics
Case Width 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
2.01 ft
Case Height 14.28 in
36.3 cm
362.6 mm
1.19 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 25 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 50 Hz - 76 Hz
Horizontal Digital Frequency 56 kHz - 75 kHz 30 kHz - 83 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable D-sub cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC-B
J-Moss
roHS
TUV-Type
UL (cUL)
Windows 10
BSMI
CE
EAC
ENERGY STAR 6.0
TCO 6
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 % 10 % - 85 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-25 °C - 55 °C
-13 °F - 131 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 85 % 5 % - 93 %