| Model Number | LG 27MK600M | Philips 55PUS7304/12 |
| Price | ||
| Type | Monitor | TV |
| Year | 2018 | 2019 |
| Brand | LG | Philips |
| Model Series | 7300 | |
| Model Number | 27MK600M | 55PUS7304/12 |
| Alias | 27MK600M-B | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 55" (inches) |
| Diagonal Size | 26.96 in 68.5 cm 684.7 mm 2.25 ft |
54.65 in 138.8 cm 1388 mm 4.55 ft |
| Screen Width | 23.54 in 59.8 cm 597.888 mm 1.96 ft |
47.63 in 121 cm 1209.75 mm 3.97 ft |
| Screen Height | 13.24 in 33.6 cm 336.312 mm 1.1 ft |
26.79 in 68 cm 680.483 mm 2.23 ft |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.311 mm | 0.315 mm |
| Screen Pixel Density | 81 ppi | 81 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.73 % | 92.59 % |
| Backlight Source | W-LED | Direct LED |
| DCI P3 | 90% | |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1200 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Glossy |
| HDR | HLG (Hybrid Log Gamma) HDR10 HDR10+ Dolby Vision |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.86 in 7.3 cm 72.7 mm 0.24 ft |
3.08 in 7.8 cm 78.2 mm 0.26 ft |
| Case Weight | 4.3 kg 9 lbs |
16.4 kg 36 lbs |
| Case Width with Stand | 24.06 in 61.1 cm 611.2 mm 2.01 ft |
48.57 in 123.4 cm 1233.6 mm 4.05 ft |
| Case Height with Stand | 17.87 in 45.4 cm 453.9 mm 1.49 ft |
29.4 in 74.7 cm 746.8 mm 2.45 ft |
| Case Depth with Stand | 8.24 in 20.9 cm 209.4 mm 0.69 ft |
9.45 in 24 cm 240 mm 0.79 ft |
| Case Weight with Stand | 4.8 kg 11 lbs |
18.9 kg 42 lbs |
| Case Color | Black | Silver |
| Hardware | ||
| System on Chip or SoC | MediaTek MT5887 | |
| CPU | ARM Cortex-A53 | |
| CPU Cores | 4 | |
| CPU Frequency | 1500 | |
| GPU | ARM Mali-G51 | |
| RAM Memory Size | 2 | |
| Internal Storage | 5 | |
| TV Tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S DVB-S2 DVB-T2 HD |
| Built-in Camera | No | No |
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct Bluetooth 4.2 |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
4 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x Optical Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 2 x 3.5 mm Audio Out 1 x Video Component In 3.5 mm jack 2 x USB 2.0 1 x CI+ 1.3 1 x Ethernet RJ45 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 10W | |
| Features | ||
| OS | Android 9.0 Pie | |
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.06 in 61.1 cm 611.2 mm 2.01 ft |
| Case Height | 14.28 in 36.3 cm 362.6 mm 1.19 ft |
28.37 in 72.1 cm 720.7 mm 2.36 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 200 x 300 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | No |
| Forward Tilt | 5 ° | |
| Backward Tilt | 15 ° | |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 56 Hz - 75 Hz | 60 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 85 kHz | |
| Screen Interpolation Technology | Picture Performance Index | |
| Screen Interpolation Value | 1700 | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | PPI | |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE ENERGY STAR Epeat Gold ErP FCC Class B UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
5 °C - 35 °C 41 °F - 95 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |