0 Compare LG 27MK600M vs LG 24MK600M - DisplayDB
Comparison between LG 27MK600M vs LG 24MK600M
General Info
Model Number LG 27MK600M LG 24MK600M
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2018
Brand LG LG
Model Number 27MK600M 24MK600M
Alias 27MK600M-B 24MK600M-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
Screen Width 23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.73 % 90.15 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 9 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Maximum Response Time 13 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.86 in
7.3 cm
72.7 mm
0.24 ft
2.62 in
6.7 cm
66.5 mm
0.22 ft
Case Weight 4.3 kg
9 lbs
2.7 kg
6 lbs
Case Width with Stand 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
2.01 ft
21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 17.87 in
45.4 cm
453.9 mm
1.49 ft
16.35 in
41.5 cm
415.3 mm
1.36 ft
Case Depth with Stand 8.24 in
20.9 cm
209.4 mm
0.69 ft
7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
Case Weight with Stand 4.8 kg
11 lbs
3.1 kg
7 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Features
Cool Features Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
2.01 ft
21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
Case Height 14.28 in
36.3 cm
362.6 mm
1.19 ft
12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 15 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz 30 kHz - 85 kHz
Accessories
Extras HDMI cable HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
Epeat Gold
ErP
FCC Class B
UL/cUL
BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 85 %