0 Compare LG 27GL83A-B vs AOC CU34G3S - DisplayDB
Comparison between LG 27GL83A-B vs AOC CU34G3S
General Info
Model Number LG 27GL83A-B AOC CU34G3S
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2020
Brand LG AOC
Model Number 27GL83A-B CU34G3S
Display
Screen Size Class 27" (inches) 34" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
34 in
86.4 cm
863.6 mm
2.83 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
31.39 in
79.7 cm
797.22 mm
2.62 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
13.14 in
33.4 cm
333.72 mm
1.09 ft
Display Curvature 1000
Display Manufacturer LG Display Samsung
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.232 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.4 % 91.51 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 91%
sRGB 99 % 120 %
NTSC 1953 100 %
Screen Brightness 350 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 80000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR
HDR10
HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.22 in
5.6 cm
56.3 mm
0.18 ft
5.25 in
13.3 cm
133.4 mm
0.44 ft
Case Weight 4.2 kg
9 lbs
6.75 kg
15 lbs
Case Width with Stand 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
31.29 in
79.5 cm
794.8 mm
2.61 ft
Case Height with Stand 22.63 in
57.5 cm
574.8 mm
1.89 ft
15.83 in
40.2 cm
402 mm
1.32 ft
Case Depth with Stand 10.8 in
27.4 cm
274.4 mm
0.9 ft
13.37 in
34 cm
339.5 mm
1.11 ft
Case Weight with Stand 6.1 kg
13 lbs
8.25 kg
18 lbs
Case Color Black Black Red
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
2 x HDMI 2.0
2 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
4 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; downstream)
1 x USB 3.2 (Type-B; Gen 1; upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Crosshair
Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Low Blue Light
Flicker-free technology
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Black Equalizer
DDC2B/CI
Low Blue Light
Picture-by-Picture
Motion Blur Reduction technology
Flicker-free technology
Adaptive-Sync technology
Picture-in-Picture
AMD FreeSync technology
Ergonomics
Case Width 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
31.29 in
79.5 cm
794.8 mm
2.61 ft
Case Height 14.36 in
36.5 cm
364.8 mm
1.2 ft
14.4 in
36.6 cm
365.8 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 30 °
Right Swivel 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 23 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 144 Hz 48 Hz - 165 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 240 kHz 30 kHz - 250 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
DisplayPort cable
USB Type-B cable
Certificates and Standards
Licenses ROHS
VCCI class B
FCC-B
CE
TUV-TYPE
J-Moss
Windows 10
CCC
CE
CEL
CH RoHS
FCC
Win 10
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 85 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 90 %