0 Compare LG 27GL83A-B vs Acer XF270HU Cbmiiprx - DisplayDB
Comparison between LG 27GL83A-B vs Acer XF270HU Cbmiiprx
General Info
Model Number LG 27GL83A-B Acer XF270HU Cbmiiprx
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2019
Brand LG Acer
Model Number 27GL83A-B XF270HU Cbmiiprx
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS TN
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.4 % 89.29 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 100 %
Screen Brightness 350 cd/m² 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 170 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 160 °
Display Minimum Response Time 1 ms 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
HDR HDR
HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.22 in
5.6 cm
56.3 mm
0.18 ft
2.39 in
6.1 cm
60.7 mm
0.2 ft
Case Weight 4.2 kg
9 lbs
5.5 kg
12 lbs
Case Width with Stand 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
24.08 in
61.2 cm
611.6 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 22.63 in
57.5 cm
574.8 mm
1.89 ft
21.5 in
54.6 cm
546.1 mm
1.79 ft
Case Depth with Stand 10.8 in
27.4 cm
274.4 mm
0.9 ft
9.6 in
24.4 cm
243.8 mm
0.8 ft
Case Weight with Stand 6.1 kg
13 lbs
10.6 kg
23 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
4 x USB 3.0
1 x HDMI 1.4
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features Crosshair
Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Low Blue Light
Flicker-free technology
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Low Blue Light
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
AMD FreeSync technology
Flicker-free technology
Ergonomics
Case Width 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
24.08 in
61.2 cm
611.6 mm
2.01 ft
Case Height 14.36 in
36.5 cm
364.8 mm
1.2 ft
14.44 in
36.7 cm
366.8 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
150 mm
15 cm
5.9055 in
0.4921 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 0 ° 0 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 35 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 144 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 240 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
DisplayPort cable
Certificates and Standards
Licenses ROHS
VCCI class B
FCC-B
CE
TUV-TYPE
J-Moss
Windows 10
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %