| Model Number | LG 27GL83A-B | Acer Nitro VG270 S |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2019 | 2019 |
| Brand | LG | Acer |
| Model Series | Nitro VG0 | |
| Model Number | 27GL83A-B | Nitro VG270 S |
| Alias | VG270S VG270 Sbmiipx |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
23.54 in 59.8 cm 597.888 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
13.24 in 33.6 cm 336.312 mm 1.1 ft |
| Display Manufacturer | LG Display | |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 8 bits |
| Frame Rate Control | Yes | |
| Screen Pixel Pitch | 0.233 mm | 0.311 mm |
| Screen Pixel Density | 109 ppi | 81 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.4 % | 89.13 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| sRGB | 99 % | |
| Screen Brightness | 350 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 100000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | 2 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR HDR10 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.22 in 5.6 cm 56.3 mm 0.18 ft |
2.6 in 6.6 cm 66 mm 0.22 ft |
| Case Weight | 4.2 kg 9 lbs |
5.11 kg 11 lbs |
| Case Width with Stand | 24.18 in 61.4 cm 614.2 mm 2.02 ft |
24.2 in 61.5 cm 614.68 mm 2.02 ft |
| Case Height with Stand | 22.63 in 57.5 cm 574.8 mm 1.89 ft |
18.7 in 47.5 cm 475 mm 1.56 ft |
| Case Depth with Stand | 10.8 in 27.4 cm 274.4 mm 0.9 ft |
9.4 in 23.9 cm 238.76 mm 0.78 ft |
| Case Weight with Stand | 6.1 kg 13 lbs |
5.56 kg 12 lbs |
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 |
1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | |
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.18 in 61.4 cm 614.2 mm 2.02 ft |
| Case Height | 14.36 in 36.5 cm 364.8 mm 1.2 ft |
14.45 in 36.7 cm 367 mm 1.2 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | No |
| Height Adjustment Range | 110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | No |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 144 Hz | 48 Hz - 165 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 240 kHz | 30 kHz - 180 kHz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable HDMI cable |
HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | ROHS VCCI class B FCC-B CE TUV-TYPE J-Moss Windows 10 |
UL cUL FCC-B CE VCCI TUV |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 20 % - 85 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |