| Model Number | LG 27GL650F-B | MSI Optix G273QF |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2019 | 2021 |
| Brand | LG | MSI |
| Model Series | G | |
| Model Number | 27GL650F-B | Optix G273QF |
| Alias | 27GL650F-B | Optix G273QFW |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 26.96 in 68.5 cm 684.7 mm 2.25 ft |
26.99 in 68.6 cm 685.655 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 22.84 in 58 cm 580.088 mm 1.9 ft |
23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 12.85 in 32.7 cm 326.512 mm 1.07 ft |
13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
| Display Type | VA | IPS |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 8 bits |
| Frame Rate Control | Yes | |
| Screen Pixel Pitch | 0.311 mm | 0.233 mm |
| Screen Pixel Density | 84 ppi | 109 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 96.29 % | |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 93% | |
| sRGB | 109 % | 125 % |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 550 cd/m² | 300 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1200 : 1 | 1200 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 100000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Input Lag | 3.4 ms | |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | 1 ms |
| Display Average Response Time | 5 ms | 6 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte |
| HDR | HDR10 | |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.39 in 3.5 cm 35.3 mm 0.12 ft |
| Case Weight | 5.7 kg 13 lbs |
| Case Width with Stand | 23.33 in 59.3 cm 592.7 mm 1.94 ft |
24.21 in 61.5 cm 614.9 mm 2.02 ft |
| Case Height with Stand | 16.98 in 43.1 cm 431.4 mm 1.42 ft |
17.5 in 44.5 cm 444.6 mm 1.46 ft |
| Case Depth with Stand | 10.46 in 26.6 cm 265.6 mm 0.87 ft |
8.99 in 22.8 cm 228.38 mm 0.75 ft |
| Case Weight with Stand | 8.5 kg 19 lbs |
4.5 kg 10 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 (b) 1 x DisplayPort 1.2 (a) |
| Audio | ||
| Features | ||
| Ergonomics | ||
| Case Width | 23.17 in 58.9 cm 588.6 mm 1.93 ft |
| Case Height | 13.16 in 33.4 cm 334.2 mm 1.1 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 75 x 75 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | No |
| Height Adjustment Range | 110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | No |
| Left Pivot | 0 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 8 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 25 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 56 Hz - 144 Hz | 48 Hz - 165 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 45.3 kHz - 187.3 kHz | 90.9 kHz - 242.4 kHz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable (optional) HDMI cable (optional) |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE ENERGY STAR ErP FCC Class B UL/cUL |
TUV Rheinland Flicker-free certified TUV Rheinland Low Blue Light certified |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 20 % - 90 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % | 10 % - 90 % |