0 Compare LG 27GL650F-B vs Dell S2421HN - DisplayDB
Comparison between LG 27GL650F-B vs Dell S2421HN
General Info
Model Number LG 27GL650F-B Dell S2421HN
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2020
Brand LG Dell
Model Number 27GL650F-B S2421HN
Alias 27GL650F-B S2421NX
Display
Screen Size Class 27" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
23.8 in
60.4 cm
604.478 mm
1.98 ft
Screen Width 22.84 in
58 cm
580.088 mm
1.9 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 12.85 in
32.7 cm
326.512 mm
1.07 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type VA IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 84 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 96.29 % 90.06 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 109 %
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 550 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1200 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms 4 ms
Display Average Response Time 5 ms 8 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.39 in
3.5 cm
35.3 mm
0.12 ft
2.12 in
5.4 cm
53.8 mm
0.18 ft
Case Weight 5.7 kg
13 lbs
3.3 kg
7 lbs
Case Width with Stand 23.33 in
59.3 cm
592.7 mm
1.94 ft
21.17 in
53.8 cm
537.8 mm
1.76 ft
Case Height with Stand 16.98 in
43.1 cm
431.4 mm
1.42 ft
16.25 in
41.3 cm
412.8 mm
1.35 ft
Case Depth with Stand 10.46 in
26.6 cm
265.6 mm
0.87 ft
6.02 in
15.3 cm
152.8 mm
0.5 ft
Case Weight with Stand 8.5 kg
19 lbs
4.1 kg
9 lbs
Case Color Black Black, Silver
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
Audio
Features
Cool Features Flicker-free technology
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Black Stabilizer
DDC/CI
Flicker-free technology
Low Blue Light
3-sided bezeless design
AMD FreeSync technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
S2421HN - silver
S2421NX - black
Ergonomics
Case Width 23.17 in
58.9 cm
588.6 mm
1.93 ft
21.17 in
53.8 cm
537.8 mm
1.76 ft
Case Height 13.16 in
33.4 cm
334.2 mm
1.1 ft
12.7 in
32.3 cm
322.6 mm
1.06 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 8 ° 5 °
Backward Tilt 25 ° 21 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 144 Hz 48 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 45.3 kHz - 187.3 kHz 30 kHz - 83 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
ENERGY STAR 8.0
EPEAT
RoHS
TCO Certified
TUV Flicker Free
TUV Low Blue Light
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 90 %