0 Compare LG 24MP88HV vs LG 24QP500 - DisplayDB
Comparison between LG 24MP88HV vs LG 24QP500
General Info
Model Number LG 24MP88HV LG 24QP500
Price
Type Monitor Monitor
Year 2015 2021
Brand LG LG
Model Number 24MP88HV 24QP500
Alias 24MP88HV-S 24QP500-B
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
23.8 in
60.4 cm
604.478 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.206 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 123 ppi
Screen-to-Body Ratio 92.18 % 90.09 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 99 %
Adobe RGB 1998 70 %
NTSC 1953 76 %
Screen Brightness 250 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 1000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 14 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.83 in
4.7 cm
46.6 mm
0.15 ft
1.65 in
4.2 cm
41.9 mm
0.14 ft
Case Weight 2.9 kg
6 lbs
3.4 kg
7 lbs
Case Width with Stand 21.3 in
54.1 cm
541 mm
1.77 ft
21.26 in
54 cm
540.1 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 16.32 in
41.5 cm
414.5 mm
1.36 ft
16.27 in
41.3 cm
413.2 mm
1.36 ft
Case Depth with Stand 7.33 in
18.6 cm
186.2 mm
0.61 ft
8.33 in
21.2 cm
211.5 mm
0.69 ft
Case Weight with Stand 3.2 kg
7 lbs
4 kg
9 lbs
Case Color White Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features DDC/CI
Flicker-free technology
Screen Split
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
6-Axis Control
Black Stabilizer
Black Stabilizer
Color Weakness
Smart Energy Saving
Dynamic Action Sync
HDR Effect
Super Resolution+
Flicker-free technology
Dual Controller
3-Side Virtually Borderless Design
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Reader Mode
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.3 in
54.1 cm
541 mm
21.26 in
54 cm
540.1 mm
Case Height 12.33 in
31.3 cm
313.3 mm
1.03 ft
12.64 in
32.1 cm
321.1 mm
1.05 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 3 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 48 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 83 kHz 30 kHz - 83 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses CE
ENERGY STAR
FCC Class B
UL/cUL
BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 6.0
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 20 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 10 % - 85 %