0 Compare LG 24MP88HV vs Lenovo P24q-10 - DisplayDB
Comparison between LG 24MP88HV vs Lenovo P24q-10
General Info
Model Number LG 24MP88HV Lenovo P24q-10
Price
Type Monitor Monitor
Year 2015 2017
Brand LG Lenovo
Model Number 24MP88HV P24q-10
Alias 24MP88HV-S 61A5GAR3WW
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.74 in
52.7 cm
526.85 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.35 mm
0.97 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.206 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 123 ppi
Screen-to-Body Ratio 92.18 % 88.66 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 99 %
Adobe RGB 1998 70 %
NTSC 1953 76 %
Screen Brightness 250 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 1000000 : 1 3000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 4 ms
Display Average Response Time 14 ms 6 ms
Display Maximum Response Time 14 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.83 in
4.7 cm
46.6 mm
0.15 ft
1.65 in
4.2 cm
42 mm
0.14 ft
Case Weight 2.9 kg
6 lbs
3.73 kg
8 lbs
Case Width with Stand 21.3 in
54.1 cm
541 mm
1.77 ft
21.27 in
54 cm
540.2 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 16.32 in
41.5 cm
414.5 mm
1.36 ft
14.7 in
37.3 cm
373.4 mm
1.23 ft
Case Depth with Stand 7.33 in
18.6 cm
186.2 mm
0.61 ft
10.31 in
26.2 cm
261.75 mm
0.86 ft
Case Weight with Stand 3.2 kg
7 lbs
5.6 kg
12 lbs
Case Color White Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x D-sub
1 x USB 3.0 (upstream)
2 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2 (Input mini)
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.2 (Output MST)
1 x DisplayPort 1.2
1 x USB 3.0 (charge - 5V/1.5A)
3 x USB 3.0 (downstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features DDC/CI
Flicker-free technology
Screen Split
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
6-Axis Control
Black Stabilizer
DDC/CI
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.3 in
54.1 cm
541 mm
21.27 in
54 cm
540.2 mm
Case Height 12.33 in
31.3 cm
313.3 mm
1.03 ft
12.83 in
32.6 cm
325.98 mm
1.07 ft
Vesa Mount Support Yes No
VESA Interface Standard Size 75 x 75 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 3 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 30 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 50 Hz - 76 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 83 kHz 30 kHz - 99 kHz
Accessories
Extras DisplayPort cable - mini-DP to DP
USB 3.0 cable
Certificates and Standards
Licenses CE
ENERGY STAR
FCC Class B
UL/cUL
BSMI
C-Tick
CCC
CE
CECP
ENERGY STAR 7.0
Epeat Gold/Silver (market dependent)
FCC Class B
KC
RoHS
TCO Certified Display 7.0
TCO Edge 2.0
TÜV/GS
VCCI
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 45 °C
32 °F - 113 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 95 %