| Model Number | LG 24MP58VQ | MSI G2712 |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2016 | 2022 |
| Brand | LG | MSI |
| Model Series | G | |
| Model Number | 24MP58VQ | G2712 |
| Alias | 24MP58VQ-P 24MP58VQ-W |
G2722 |
| Display | ||
| Screen Size Class | 24" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 23.78 in 60.4 cm 604 mm 1.98 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
23.54 in 59.8 cm 597.888 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
13.24 in 33.6 cm 336.312 mm 1.1 ft |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | No | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.275 mm | 0.311 mm |
| Screen Pixel Density | 92 ppi | 81 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.46 % | |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 81.1% | |
| sRGB | 101.91 % | |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Screen Input Lag | 16 ms | |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 4 ms |
| Display Average Response Time | 10 ms | |
| Display Maximum Response Time | 24 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 3.37 in 8.6 cm 85.5 mm 0.28 ft |
| Case Weight | 2.8 kg 6 lbs |
| Case Width with Stand | 21.67 in 55.1 cm 550.5 mm 1.81 ft |
24.11 in 61.3 cm 612.5 mm 2.01 ft |
| Case Height with Stand | 16.5 in 41.9 cm 419 mm 1.37 ft |
17.89 in 45.4 cm 454.3 mm 1.49 ft |
| Case Depth with Stand | 7.35 in 18.7 cm 186.8 mm 0.61 ft |
8.98 in 22.8 cm 228.2 mm 0.75 ft |
| Case Weight with Stand | 3.2 kg 7 lbs |
4.09 kg 9 lbs |
| Case Color | Black, White | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x DVI-D Dual Link |
1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 (a) |
| Audio | ||
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot | Anti-theft stand lock slot - Kensington |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 21.67 in 55.1 cm 550.5 mm 1.81 ft |
| Case Height | 13.07 in 33.2 cm 332.1 mm 1.09 ft |
| Vesa Mount Support | No | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 75 x 75 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 2 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 56 Hz - 75 Hz | 48 Hz - 170 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 83 kHz | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | D-sub cable | |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR 6.0 Epeat Gold ErP FCC Class B UL/cUL |
CE FCC RoHS TÜV Rheinland Flicker-Free Certified TÜV Rheinland Low Blue Light Certified WEEE |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 20 % - 90 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % | 10 % - 90 % |