0 Compare LG 24MK600M vs Samsung F24T65 - DisplayDB
Comparison between LG 24MK600M vs Samsung F24T65
General Info
Model Number LG 24MK600M Samsung F24T65
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2020
Brand LG Samsung
Model Series T65F
Model Number 24MK600M F24T65
Alias 24MK600M-B
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.15 % 88.9 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 9 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Maximum Response Time 13 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.62 in
6.7 cm
66.5 mm
0.22 ft
2.44 in
6.2 cm
62 mm
0.2 ft
Case Weight 2.7 kg
6 lbs
3 kg
7 lbs
Case Width with Stand 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
21.3 in
54.1 cm
541.1 mm
1.78 ft
Case Height with Stand 16.35 in
41.5 cm
415.3 mm
1.36 ft
15.15 in
38.5 cm
384.8 mm
1.26 ft
Case Depth with Stand 7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
8.86 in
22.5 cm
225 mm
0.74 ft
Case Weight with Stand 3.1 kg
7 lbs
5.3 kg
12 lbs
Case Color Black Dark Blue Gray
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DVI-D
2 x USB 2.0
1 x USB 3.0
Audio
Features
Cool Features Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Flicker-free technology
Game Mode
Mega Contrast
Off Timer Plus
Low Blue Light
AMD FreeSync
Eco Saving Plus
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
21.3 in
54.1 cm
541.1 mm
1.78 ft
Case Height 12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
12.79 in
32.5 cm
324.8 mm
1.07 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 135 mm
13.5 cm
5.315 in
0.4429 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 100 °
Right Pivot 100 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 30 °
Right Swivel 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 2 °
Backward Tilt 15 ° 22 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 48 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable HDMI cable
USB 3.0 cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %