0 Compare LG 24MK600M vs HP E24 G4 FHD - DisplayDB
Comparison between LG 24MK600M vs HP E24 G4 FHD
General Info
Model Number LG 24MK600M HP E24 G4 FHD
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2020
Brand LG HP
Model Number 24MK600M E24 G4 FHD
Alias 24MK600M-B 9VF99AA
3R433AA
3R437AA
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.15 % 89.6 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 9 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Maximum Response Time 13 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.62 in
6.7 cm
66.5 mm
0.22 ft
1.85 in
4.7 cm
47 mm
0.15 ft
Case Weight 2.7 kg
6 lbs
Case Width with Stand 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
21.24 in
53.9 cm
539.4 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 16.35 in
41.5 cm
415.3 mm
1.36 ft
13.58 in
34.5 cm
344.9 mm
1.13 ft
Case Depth with Stand 7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
8.15 in
20.7 cm
207 mm
0.68 ft
Case Weight with Stand 3.1 kg
7 lbs
5.7 kg
13 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No Yes
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x D-sub
4 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; downstream)
1 x USB 3.2 (Type-B; upstream)
Audio
Features
Cool Features Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Flicker-free technology
Low Blue Light
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Security lock slot
Ergonomics
Case Width 21.22 in
539.1 mm
21.24 in
539.4 mm
Case Height 12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
12.73 in
32.3 cm
323.3 mm
1.06 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 150 mm
15 cm
5.9055 in
0.4921 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 23 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 50 Hz - 60 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz 30 kHz - 80 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable D-Sub cable
DisplayPort cable
HDMI cable
USB cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Australian-New Zealand MEPS
BIS
BSMI
CB
CCC
CE
CECP
CEL
cTUVus
EAC
ENERGY STAR
FCC
ISE for Cambodia
ISO 9241-307
KC/KCC
NOM
PSB
SEPA
TCO Certified
TUV-S
VCCI
Vietnam MEPS
WEEE
ISC
WW application
ICE
UAE
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 20 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-34 °C - 60 °C
-29.2 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 95 %