0 Compare LG 24MK600M vs Asus VZ249H - DisplayDB
Comparison between LG 24MK600M vs Asus VZ249H
General Info
Model Number LG 24MK600M Asus VZ249H
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2016
Brand LG Asus
Model Number 24MK600M VZ249H
Alias 24MK600M-B VZ249H-W
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.15 % 89.58 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 80000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 9 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 4 ms
Display Average Response Time 14 ms
Display Maximum Response Time 13 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.62 in
6.7 cm
66.5 mm
0.22 ft
1.46 in
3.7 cm
37 mm
0.12 ft
Case Weight 2.7 kg
6 lbs
Case Width with Stand 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
21.26 in
54 cm
540 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 16.35 in
41.5 cm
415.3 mm
1.36 ft
15.39 in
39.1 cm
391 mm
1.28 ft
Case Depth with Stand 7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
8.31 in
21.1 cm
211 mm
0.69 ft
Case Weight with Stand 3.1 kg
7 lbs
2.9 kg
6 lbs
Case Color Black Black, White
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio In
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 1.5W
Features
Cool Features Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
GamePlus (Crosshair/Timer)
SPLENDID Video Intelligence Technology
Low Blue Light
Blue Light Filter
Flicker-free technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
21.26 in
54 cm
540 mm
Case Height 12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
12.72 in
32.3 cm
323 mm
1.06 ft
Vesa Mount Support Yes No
VESA Interface Standard Size 75 x 75 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 22 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 56 Hz - 76 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz 30 kHz - 80 kHz
Accessories
Extras HDMI cable Audio cable
D-sub cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
BSMI
CB
CCC
CE
cTick
CU
ENERGY STAR 6.0
ErP
eStandby
FCC Class B
J-MOSS
KCC
PCB
PSE
RCM
RoHS
TCO Certified Displays 6.0
TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
UL/cUL
VCCI
WEEE
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %