0 Compare LG 24MK600M vs AOC 24B1XH2/BS - DisplayDB
Comparison between LG 24MK600M vs AOC 24B1XH2/BS
General Info
Model Number LG 24MK600M AOC 24B1XH2/BS
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2023
Brand LG AOC
Model Number 24MK600M 24B1XH2/BS
Alias 24MK600M-B 24B1XH2
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type IPS AH-IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.15 % 90.09 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1300 : 1
Dynamic Screen Contrast 20000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 9 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 4 ms
Display Maximum Response Time 13 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.62 in
6.7 cm
66.5 mm
0.22 ft
1.46 in
3.7 cm
37.1 mm
0.12 ft
Case Weight 2.7 kg
6 lbs
2.42 kg
5 lbs
Case Width with Stand 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
21.29 in
54.1 cm
540.8 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 16.35 in
41.5 cm
415.3 mm
1.36 ft
16.52 in
42 cm
419.6 mm
1.38 ft
Case Depth with Stand 7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
7.35 in
18.7 cm
186.8 mm
0.61 ft
Case Weight with Stand 3.1 kg
7 lbs
2.73 kg
6 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Features
Cool Features Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Dynamic Contrast Ratio (DCR) technology
Flicker-free technology
Low Blue Light
HDR Mode
Clear Vision
Dynamic Colour Boost (DCB) technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
21.29 in
54.1 cm
540.8 mm
Case Height 12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
12.63 in
32.1 cm
320.7 mm
1.05 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 23 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 48 Hz - 100 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz 30 kHz - 125 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
CCC
CE
CEL
CECP
CH RoHS
cTUVus
ISO 9241-307
FCC
Win11
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 85 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %