0 Compare LG 24MK430H vs Asus VA229HR - DisplayDB
Comparison between LG 24MK430H vs Asus VA229HR
General Info
Model Number LG 24MK430H Asus VA229HR
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2019
Brand LG Asus
Model Number 24MK430H VA229HR
Alias 24MK430H-B
Display
Screen Size Class 24" (inches) 22" (inches)
Diagonal Size 23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
21.5 in
54.6 cm
546.1 mm
1.79 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
18.74 in
47.6 cm
476.064 mm
1.56 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
10.54 in
26.8 cm
267.786 mm
0.88 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.248 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 102 ppi
Screen-to-Body Ratio 85.08 % 85.36 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 80000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 9 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 8 ms
Display Maximum Response Time 14 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.51 in
3.8 cm
38.4 mm
0.13 ft
1.87 in
4.8 cm
47.5 mm
0.16 ft
Case Weight 2.8 kg
6 lbs
3 kg
7 lbs
Case Width with Stand 21.85 in
55.5 cm
555 mm
1.82 ft
19.67 in
50 cm
499.5 mm
1.64 ft
Case Height with Stand 16.57 in
42.1 cm
421 mm
1.38 ft
14.63 in
37.2 cm
371.7 mm
1.22 ft
Case Depth with Stand 7.16 in
18.2 cm
181.9 mm
0.6 ft
7.85 in
20 cm
199.5 mm
0.65 ft
Case Weight with Stand 3.1 kg
7 lbs
3.6 kg
8 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 1.5W
Features
Cool Features DDC/CI
Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Super Resolution+
Flicker-free technology
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Low Blue Light
Trace Free Technology
SPLENDID Video Intelligence Technology
Flicker-free technology
GamePlus (Crosshair/Timer)
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.85 in
55.5 cm
555 mm
1.82 ft
19.67 in
50 cm
499.5 mm
1.64 ft
Case Height 13.03 in
33.1 cm
330.9 mm
1.09 ft
11.77 in
29.9 cm
299 mm
0.98 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 50 Hz - 76 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 83 kHz 30 kHz - 80 kHz
Accessories
Extras D-sub cable
HDMI cable
Audio cable
D-sub cable
HDMI cable - optional
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
TÜV/GS
UL/cUL
BSMI
CB
CCC
CE
CEL level 1
cTick
CU
eStandby
ENERGY STAR 7.0
FCC Class B
J-MOSS
KCC
PSE
RCM
RoHS
TCO Certified Displays
TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
UL/cUL
VCCI
WEEE
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %