| Model Number | LG 24MK400H | Asus VZ24EHE |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2018 | 2021 |
| Brand | LG | Asus |
| Model Number | 24MK400H | VZ24EHE |
| Alias | 24MK400H-B | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 24" (inches) | 24" (inches) |
| Diagonal Size | 23.81 in 60.5 cm 604.7 mm 1.98 ft |
23.81 in 60.5 cm 604.698 mm 1.98 ft |
| Screen Width | 20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
| Screen Height | 11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
| Display Type | TN | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.275 mm | 0.275 mm |
| Screen Pixel Density | 92 ppi | 92 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.08 % | 91.28 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 100000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 170 ° | |
| Screen Vertical Viewing Angle | 160 ° | |
| Screen Input Lag | 10 ms | |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | |
| Display Average Response Time | 5 ms | |
| Display Maximum Response Time | 10 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.51 in 3.8 cm 38.4 mm 0.13 ft |
1.54 in 3.9 cm 39 mm 0.13 ft |
| Case Weight | 2.8 kg 6 lbs |
2.5 kg 6 lbs |
| Case Width with Stand | 21.85 in 55.5 cm 555 mm 1.82 ft |
21.26 in 54 cm 540 mm 1.77 ft |
| Case Height with Stand | 16.57 in 42.1 cm 421 mm 1.38 ft |
15.43 in 39.2 cm 392 mm 1.29 ft |
| Case Depth with Stand | 7.16 in 18.2 cm 181.9 mm 0.6 ft |
8.27 in 21 cm 210 mm 0.69 ft |
| Case Weight with Stand | 3.1 kg 7 lbs |
2.9 kg 6 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| Audio | ||
| Features | ||
| Ergonomics | ||
| Case Width | 21.85 in 55.5 cm 555 mm 1.82 ft |
| Case Height | 13.03 in 33.1 cm 330.9 mm 1.09 ft |
12.48 in 31.7 cm 317 mm 1.04 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 75 x 75 | 75 x 75 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 2 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 23 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 56 Hz - 75 Hz | 48 Hz - 75 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 85 kHz | 24 kHz - 83 kHz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | HDMI cable D-Sub cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE ENERGY STAR ErP FCC Class B UL/cUL |
TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |