| Model Number | LG 22MK600M | HP 22w |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2018 | 2017 |
| Brand | LG | HP |
| Model Number | 22MK600M | 22w |
| Alias | 22MK600M-B | 1CA83AA |
| Display | ||
| Screen Size Class | 22" (inches) | 22" (inches) |
| Diagonal Size | 21.5 in 54.6 cm 546.1 mm 1.79 ft |
21.5 in 54.6 cm 546.1 mm 1.79 ft |
| Screen Width | 18.74 in 47.6 cm 476.06 mm 1.56 ft |
18.74 in 47.6 cm 476.06 mm 1.56 ft |
| Screen Height | 10.54 in 26.8 cm 267.79 mm 0.88 ft |
10.54 in 26.8 cm 267.79 mm 0.88 ft |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.248 mm | 0.248 mm |
| Screen Pixel Density | 102 ppi | 102 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.03 % | 88.64 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| NTSC 1953 | 72 % | 72 % |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 5000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 5 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.63 in 6.7 cm 66.8 mm 0.22 ft |
2.02 in 5.1 cm 51.4 mm 0.17 ft |
| Case Weight | 2.3 kg 5 lbs |
2.75 kg 6 lbs |
| Case Width with Stand | 19.24 in 48.9 cm 488.7 mm 1.6 ft |
19.28 in 49 cm 489.7 mm 1.61 ft |
| Case Height with Stand | 15.22 in 38.7 cm 386.7 mm 1.27 ft |
14.99 in 38.1 cm 380.8 mm 1.25 ft |
| Case Depth with Stand | 7.17 in 18.2 cm 182 mm 0.6 ft |
6.94 in 17.6 cm 176.3 mm 0.58 ft |
| Case Weight with Stand | 2.7 kg 6 lbs |
3.11 kg 7 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
1 x HDMI 1 x D-sub |
| Audio | ||
| Features | ||
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 19.24 in 48.9 cm 488.7 mm 1.6 ft |
| Case Height | 11.54 in 29.3 cm 293 mm 0.96 ft |
11.56 in 29.4 cm 293.7 mm 0.96 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 75 x 75 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 2 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 23 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 56 Hz - 75 Hz | 50 Hz - 60 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 85 kHz | 30 kHz - 80 kHz |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE ENERGY STAR ErP FCC Class B UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 20 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 65 °C -4 °F - 149 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % | 10 % - 90 % |