| Model Number | Gigabyte M27Q | LG 22MK400H |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2018 |
| Brand | Gigabyte | LG |
| Model Number | M27Q | 22MK400H |
| Alias | 22MK400H-B | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 22" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
21.5 in 54.6 cm 546.1 mm 1.79 ft |
| Screen Width | 23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
18.74 in 47.6 cm 476.06 mm 1.56 ft |
| Screen Height | 13.22 in 33.6 cm 335.663 mm 1.1 ft |
10.54 in 26.8 cm 267.79 mm 0.88 ft |
| Display Type | IPS | TN |
| Display Bit Depth | 8 bits | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | |
| Screen Pixel Pitch | 0.233 mm | 0.248 mm |
| Screen Pixel Density | 109 ppi | 102 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.64 % | 81.83 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 92% | |
| sRGB | 140 % | |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 350 cd/m² | 200 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 600 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 100000000 : 1 | 10000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 170 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 160 ° |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | DisplayHDR 400 | |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.66 in 4.2 cm 42.21 mm 0.14 ft |
1.52 in 3.9 cm 38.5 mm 0.13 ft |
| Case Weight | 2.5 kg 6 lbs |
| Case Width with Stand | 24.22 in 61.5 cm 615.11 mm 2.02 ft |
20.06 in 51 cm 509.6 mm 1.67 ft |
| Case Height with Stand | 15.89 in 40.4 cm 403.55 mm 1.32 ft |
15.58 in 39.6 cm 395.8 mm 1.3 ft |
| Case Depth with Stand | 7.99 in 20.3 cm 202.97 mm 0.67 ft |
7.16 in 18.2 cm 181.9 mm 0.6 ft |
| Case Weight with Stand | 5.5 kg 12 lbs |
2.8 kg 6 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| TV Tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T2 DVB-S2 DVB-C DVB-T DVB-S DVB-T2 HD |
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (Type-C; upstream) 2 x HDMI 2.0 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x DisplayPort 1.2 2 x USB 3.0 (Type-A; downstream; BC 1.2 charging at 5V/1.5A) 1 x USB 3.0 (Type-B; upstream) |
1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | |
| Features | ||
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.22 in 61.5 cm 615.11 mm 2.02 ft |
| Case Height | 14.46 in 36.7 cm 367.35 mm 1.21 ft |
12.04 in 30.6 cm 305.7 mm 1 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 75 x 75 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | No |
| Height Adjustment Range | 130 mm 13 cm 5.1181 in 0.4265 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 20 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 170 Hz | 56 Hz - 75 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 85 kHz | |
| Screen Interpolation Technology | Picture Performance Index | |
| Screen Interpolation Value | 220 | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | PPI |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable HDMI cable USB cable |
HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | TÜV Low Blue Light | BSMI CCC CE ENERGY STAR ErP FCC Class B UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |