0 Compare Dell U2723QE vs Samsung S43BM700UN - DisplayDB
Comparison between Dell U2723QE vs Samsung S43BM700UN
General Info
Model Number Dell U2723QE Samsung S43BM700UN
Price
Type Monitor Monitor
Year 2022 2022
Brand Dell Samsung
Model Series UltraSharp
Model Number U2723QE S43BM700UN
Alias UltraSharp U2723QE 43" M70B UHD Smart Monitor M7
Display
Screen Size Class 27" (inches) 43" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.667 mm
2.25 ft
42.52 in
108 cm
1080 mm
3.54 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
37.05 in
94.1 cm
941.184 mm
3.09 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
20.84 in
52.9 cm
529.416 mm
1.74 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 10 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.155 mm 0.245 mm
Screen Pixel Density 163 ppi 103 ppi
Screen-to-Body Ratio 92.8 % 92.19 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 98%
sRGB 100 %
Screen Brightness 400 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 2000 : 1 5000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 4 ms
Display Average Response Time 8 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.14 in
5.4 cm
54.33 mm
0.18 ft
1.01 in
2.6 cm
25.7 mm
0.08 ft
Case Weight 4.48 kg
10 lbs
8.5 kg
19 lbs
Case Width with Stand 24.07 in
61.1 cm
611.44 mm
2.01 ft
38.01 in
96.6 cm
965.5 mm
3.17 ft
Case Height with Stand 15.16 in
38.5 cm
385.18 mm
1.26 ft
24.78 in
62.9 cm
629.3 mm
2.06 ft
Case Depth with Stand 7.28 in
18.5 cm
185 mm
0.61 ft
9.73 in
24.7 cm
247.2 mm
0.81 ft
Case Weight with Stand 6.64 kg
15 lbs
10.6 kg
23 lbs
Case Color Black and Silver Black
Hardware
Built-in Camera No
Network LAN Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 4.2
Wireless DeX
Connectivity 1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 2; 10 Gbps upstream)
5 x USB 3.2 (Type-A; Gen 2; 10 Gbps downstream)
1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4 (out with MST)
1 x DisplayPort 1.4 (DSC)
1 x Ethernet RJ45
1 x USB (Type-C; downstream; 15W)
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x USB (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode)
2 x HDMI 2.0 (CEC)
1 x USB (Type-C; upstream; 65W; DP Alt Mode)
3 x USB 2.0 (Type-A; downstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
OS Tizen 6.5
Cool Features Dell Power Button Sync (DPBS)
Display Stream Compression (DSC)
IPS Black panel technology
Multi-Monitor Sync (MMS)
KVM Switch
Flicker-free technology
ComfortView Plus
Picture-by-Picture
Dell Display Manager Compatibility
Picture-in-Picture
Ultra Viewing Angle
YouTube
Apple AirPlay
Tap View
SmartThings
Voice Command
TV Plus
Auto Source Switch+
Game Mode
ConnectShare
Far-Field Voice Interaction
Netflix
Google Assistant
Ultrawide Game View
Eye Saver Mode
Workmode
Bixby
Adaptive Picture
Microsoft 365 Suite
Flicker-free technology
Alexa
Game Bar 2.0
Extra Features Security lock slot
Ergonomics
Case Width 24.07 in
61.1 cm
611.44 mm
2.01 ft
38.01 in
96.6 cm
965.5 mm
3.17 ft
Case Height 13.9 in
35.3 cm
353.01 mm
1.16 ft
22.04 in
56 cm
559.8 mm
1.84 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 200 x 200
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 150 mm
15 cm
5.9055 in
0.4921 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 21 ° 22 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 23 Hz - 87 Hz 60 Hz
Horizontal Digital Frequency 15 kHz - 140 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
USB Type-C cable
USB Type-A to Type-B cable
HDMI cable
Remote control
Certificates and Standards
Licenses EPEAT Gold
Energy Star
RoHS
TUV Rheinland Low Blue Light Certified (Hardware Solution)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 90 % 10 % - 80 %