0 Compare BenQ EW2780 vs LG 27MP89HM - DisplayDB
Comparison between BenQ EW2780 vs LG 27MP89HM
General Info
Model Number BenQ EW2780 LG 27MP89HM
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2017
Brand BenQ LG
Model Number EW2780 27MP89HM
Alias 27MP89HM-S
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 92.96 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 20000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 20 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 14 ms
Display Maximum Response Time 20 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.38 in
6.1 cm
60.5 mm
0.2 ft
Case Weight 4.3 kg
9 lbs
Case Width with Stand 24.01 in
61 cm
609.9 mm
2 ft
24.14 in
61.3 cm
613.1 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 18 in
45.7 cm
457.3 mm
1.5 ft
17.96 in
45.6 cm
456.2 mm
1.5 ft
Case Depth with Stand 7.34 in
18.7 cm
186.5 mm
0.61 ft
8.26 in
21 cm
209.7 mm
0.69 ft
Case Weight with Stand 6.1 kg
13 lbs
4.8 kg
11 lbs
Case Color Gray Gray
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 3 x HDMI 2.0
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 2.5W 2 x 5W
Features
Cool Features Color Weakness
ePaper mode
Flicker-free technology
HDRi
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Eye Reminder
AMA (Advanced Motion Accelerator)
Low Blue Light
Brightness Intelligence Plus (B.I.+)
DDC/CI
Flicker-free technology
Picture-in-Picture
Screen Split
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.14 in
61.3 cm
613.1 mm
2.01 ft
Case Height 13.89 in
35.3 cm
352.8 mm
1.16 ft
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 15 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz 40 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz
Accessories
Extras D-sub cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses TÜV Rheinland Flicker-free
TÜV Rheinland Low Blue Light
Mac Compatible
Windows Compatible
BSMI
CB
CCC
CE
ENERGY STAR 7.0
Epeat Gold
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %